Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[13:06] Parkların onarım ve bakımı yapılıyor! -- [12:58] D-100 üzerindeki ağaçlar budandı! -- [12:47] Ekipler Şıralık mahallesinde -- [12:22] Okul önleri daha güvenli olacak! -- [12:21] Aramızdan Ayrılanlar -- [12:19] Yabani otlar temizleniyor! -- [15:55] Artık rahat yemek yiyebilecek! -- [14:41] Caboğlu'ndan Keşir'e fındık konusunda sert tepki! -- [13:25] Minik Kalpler İtfaiye Eğitimi Aldı! -- [12:32] Üniversite Düzenlediği Konferans Dil Eğitimi Alanında İlk Olma Özelliği Taşıyor! --
Ekonomi
Bölgesel Teşvikte Yeni Avantajlar

Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, bölgesel teşvik uygulamaları konusunda açıklamalarda bulundu. Yirmibeşoğlu, Düzce’nin teşvikte 4’ncü bölgede olmasına karşın yatırımlarda bir alt bölge üzerinden hesaplamalara tabi tutulduğunu ifade etti.

Bölgesel Teşvikte Yeni Avantajlar

19.3.2018
166 kez okundu.

Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, Ekonomi Bakanlığının, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyine göre sınıflandırdığı bölgesel teşvik uygulamasında yeni düzenleme yapıldığını belirterek, düzenlemenin OSB’deki fabrikalara yeni avantajlar sağladığını belirtti.  

 

Yirmibeşoğlu, Bölgesel Teşvik Uygulaması konusunda şu bilgileri verdi:

 

“Ekonomi Bakanlığı, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyi bakımından sınıflandırılmış altı bölgede, bu bölgelerin potansiyellerini ve ekonomik ölçek büyüklüklerini dikkate alarak oluşturduğu “Bölgesel Teşvik Uygulaması” ile yatırımı özendiriyor. Bu sektörlere, yatırım teşvik araçları ile sağlanacak yardım yoğunlukları, bölgelerin ekonomik gelişmişlik düzeyine göre farklılaştırılıyor. Yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işçi ve işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği ve gelir vergisi stopajı desteği sunan bakanlık, OSB’ler için ekstra avantajlar da sağlıyor. OSB’lerdeki yatırımlarda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bir alt bölge üzerinden hesaplanıyor”

 

Yirmibeşoğlu, düzenlemeyle vergi indirimlerinin uygulandığına değinerek “  Bunların yanı sıra, yine altıncı bölgede diğer bölgelerdeki yatırım projeleri için uygulanmayan sigorta primi işçi hissesi desteği ve gelir vergisi stopajı desteği de sağlanıyor. Vergi indirim oranı birinci bölge için yüzde 50 uygulanırken, bu oran altıncı bölgede yüzde 90’a çıkıyor.  Sanayinin merkez üslerinin yer aldığı birinci ve ikinci bölgelerde ise faiz desteği uygulanmıyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması’nda sağlanan desteklerden olan vergi indirimi, bölgelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösteriyor. Vergi indirimi oranı, uygulanacak vergi oranı, yatırıma katkı oranları olarak üç kategoriden oluşan vergi indirimi, kademe kademe artıyor. Buna göre vergi indirimi oranı, birinci bölgede yüzde 50, ikinci bölgede yüzde 55, üçüncü bölgede yüzde 60, dördüncü bölgede yüzde 70, beşinci bölgede yüzde 80 ve altıncı bölgede yüzde 90 olarak uygulanıyor. Uygulanacak vergi oranı; birinci bölgede yüzde 10, altıncı bölgede yüzde 2 olarak belirleniyor. Yatırıma katkı oranı ise birinci bölgede yüzde 15, altıncı bölgede yüzde 50 oluyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması kapsamında desteklenecek olan yatırımların bulundukları ildeki bir OSB’de yapılması durumunda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bakımından bir alt bölge destekleri uygulanıyor.

 

Bölgesel Teşvik Uygulaması kapsamında vergi indirimi yoluyla sağlanan yatırıma katkı tutarının bir kısmının birinci bölge hariç olmak üzere, bölgelere göre değişen oranlarda yatırım tamamlanmadan önce ve firmanın varsa diğer faaliyetlerinden elde ettiği kazanca uygulanması da mümkün oluyor. Yatırımcı, yatırımın bulunduğu bölgeye göre değişen oranlardaki vergi indirimi desteğinin bir kısmını, yatırım döneminde mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde ettiği kazançlar için kullanabiliyor. Örneğin dördüncü bölgede yapılan ve vergi indirimi teşvik aracından faydalanan bir yatırım için yatırıma katkı tutarının yüzde 30’u, yatırımın kısmen veya tamamen işletmeye geçmesinden önce yatırım döneminde yatırımcının tüm faaliyetlerinden elde ettiği kazançlar dikkate alınarak uygulanabiliyor” dedi.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ