Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[16:11] İtfaiye farkındalığı artırmayı amaçlıyor! -- [14:16] Küçük ülkücüden Bıyık’a anlamlı hediye! -- [13:01] Öğrencilerden Kitaplık! -- [12:04] Küçük; ‘Yakınlarına ‘makam’ vatandaşa ‘azar’ -- [10:48] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [10:41] Mustafa Kemal Ortaokulu Finlandiya’da! -- [10:02] 13. Kuruluş Yıldönümü kutlandı! -- [13:27] RADYODÜET yayın hayatına başladı! -- [13:15] Çanakkale Zaferi kortej yürüyüşü ile kutlandı! -- [13:05] Çanakkale ziyareti! --
Ekonomi
Denizlerde Av Yasağı Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Su Ürünleri Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan Ticari Amaçlı Su Ürünleri avcılığını düzenleyen 4/1 sayılı tebliğ gereği denizlerde su ürünleri av yasağı 15 Nisan 2018 tarihi itibariyle başlamış oldu. Yasak 31 Ağustos 2018 tarihinde sona erecek.

Denizlerde Av Yasağı Başladı

16.4.2018
182 kez okundu.

Buna göre; bu tarihler arasından trol avcılığına acık tüm karasularında dip trolu ile su ürünleri istihsali, çevirme ağları kullanılarak belirli bir alanı kapatmak sureti ile bu ağlara dalarak ve elle çekerek kıyıda dar bir saha içerisine toplamak suretiyle (elleme veya eleme adı verilen yöntemle) su ürünleri avcılığı, ığrıp, trata, tarlakoz, manyat ve benzeri kıyı sürütme ağları ile su ürünleri avcılığı ve bu ağlar ile ağları kullanmaya yarayacak donanımların balıkçı gemilerinde bulundurulması yasaklandı.

 

Düzce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tüm karasularımızda, 1 Nisan - 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dâhil, her turlu istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığının yasak olmasının yanı sıra, bu tarihler arasında çapari ile palamut avcılığının serbest olduğu ifade edildi.

 

Öte yandan, Akçakoca Melenağzı Büyük Melen Çayının denize karıştığı yer merkez olmak üzere, denize ve akarsu yönüne doğru 500 metre yarıçaplı sahalarda su ürünleri avcılığının yasak olduğu kaydedilen açıklamada, doğalgaz üretim platformu ve iletim hattı borularının bulunduğu koordinat noktalarını birleştiren alanda ve limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 m yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığının yasak olduğu sadece tebliğ hükümlerine uymak şartıyla olta, uzatma ve parakete gibi avlanma araçlarıyla avcılık serbest olduğu belirtildi.

 

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamad, “İl ve İlçe Müdürlüğümüz ekiplerince; 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında 2017 - 2018 av sezonu boyunca, İlimiz genelinde balık satış noktaları, balık nakil araçları, barınak ve teknelerde toplam 968 denetim gerçekleştirilmiş olup, bu denetimlerde küçük boyda balık avcılığı yaptıkları ve sattıklarından dolayı toplam 39 bin 632 TL tutarında 32 adet idari para cezası uygulandığını, su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak ve denizlerimizdeki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması amacıyla balıkçılarımızın su ürünleri avcılığına getirilen yasaklara uymaları, balıkların yaşamları boyunca en az bir kere üremelerine imkân vermek, gelecek nesillere olan en büyük sorumluluğumuzdur’’ dedi.

 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

13.3.2019 14:02

Bilgilendirme semineri yapıldı!

13.3.2019 14:10

Bölge istişare toplantısına katıldılar!

NAMAZ VAKİTLERİ