Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[18:14] “Kalemin Bereketi” sergisi kapılarını açtı! -- [18:08] Vatandaşın isteklerini dinledi! -- [17:58] Özlü’ye ziyaretler sürüyor! -- [14:11] Hafızlar Kur’an ziyafeti sundu! -- [12:58] Gençlik Merkezi evlere misafir oluyor! -- [12:50] İyi Parti iftarda buluştu! -- [12:43] Anadolu Otoyolunda tır yangını! -- [12:20] BİR KADIN DEDİ Kİ!.. -- [11:28] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [10:13] ÇAKAR'LA YOLA DEVAM! --
Ekonomi
Fındıkta Külleme Hastalığı İle Mücadele

Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamayla, fındıkta önemli verim ve kalite düşüklüğüne neden olan külleme hastalıyla mücadelede yapılması gerekenlerle ilgili bilgilendirme yapıldı.

Fındıkta Külleme Hastalığı İle Mücadele

18.5.2018
233 kez okundu.

Müdürlükten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Fındıkta önemli verim ve kalite düşüklüğüne neden olan külleme hastalığı etmeni (Phyllactinia guttata (Wallr.:Fr.) Lev.  ve Erysiphe spp.)bir fungus olup kışı yere dökülen yapraklarda yada yere dökülen bitki artıklarında geçirerek bahar döneminde yeni bulaşmalara neden olmaktadır. Hastalık bitkinin yapraklarına, sürgünlerine ve çotanaklar üzerinde belirtiler meydana getirmektedir.

Hastalık etmeni fungus ilk belirtilerini taze sürgün ve yapraklarda görülmekte, yaprak üstlerinde renk açılmaları, sarımsı beneklenme şeklinde lekeler meydana getirmektedir. İleriki dönemlerde ise yapraklarda fotosentez alanı daraldığı için kahverengileşmekte, şeker üretimi durmakta bitkide gelişim geriliği görülerek yapraklar vaktinden önce dökülmektedir. Fungus bulaşmanın ardından doku içerisinde spor gelişimleri tamamlayarak yapraklarda, sürgünlerde ya da çotanaklarda fungusun beyaz un serpilmiş gibi bir görünüm almakta, daha sonra renkte matlaşma puslu bir yapı almakta ve kahverengileşerek erken dönemde dökülmektedir.

 

Mücadele Metotları;

Kültürel Önlemler;

  • Bulaşıklıkkaynağı olabilecek bitki artıklarını bahçeden uzaklaştırarak ilk enfeksiyon kaynakları ortadan kaldırılmalı
  • Tarla içerisinde iyi bir taç oluşumu sağlayarak ocak başına maksimum 5-6 dal bırakılarak hava sirkülasyonu sağlanmalı, hastalık ilk önce taze sürgün ve yapraklarda bulaşma gerçekleştirdiğinden dip temizliklerinisezon içinde en az 2 kez yapılmalı dip sürgünlerinin hem verim üzerine olumsuz etkisi ortadan kaldırılmalı hem de hastalığın bulaşması önlenmelidir.

Kimyasal Mücadele;

  • Hastalık bahçede geçen yıllarda bulaşık ise yapraklar para büyüklüğüne geldiği dönemde yani çotanak bağlama döneminde ilaçlı mücadeleye başlanmalı, ilacın etki süresine göre 15-20 gün aralıklarda hasada kadar ilaçlamalara devam edilmelidir. Bitki Koruma Ürünü seçiminde 1. ve 2 ilaçlamayı Kükürt 800 g/l aktif maddesinden tercih edilmeli, böylece hem külleme hastalığı baskı altına alınacak hem de Fındık alanlarında önemli bir zararlı olan Fındık Kozalak Akarı zararı da önlemiş olacaktır.
  • Hastalık bahçede geçen yıllarda bulaşık değilse hastalık belirtisi görülür görülmez ilaçlı mücadeleye geçilmelidir. İlk ilaçlamalarda kozalak akarını kontrol etmesi sebebi ile hava sıcaklıklarına dikkat edilerek Kükürt 800 g/l aktif maddesi uygulanmalıdır. İlaçlamada Kükürt aktif maddesinin yakıcı özelliğini de dikkate alarak sabah serinde ya da akşam serinde ilaçlı mücadele gerçekleştirilmelidir. Diğer ilaçlamalarda Fındık Kurdu zararlısı ve Kokarca zararlısı ve hastalığın ilerleyişine göre aktif maddeler seçilerek kombine bir ilaçlama yapılabilir.Daha geniş bilgi ve belge için İl ve İlçe Müdürlüklerimizebaşvurabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

23.05.2019 11:48

Torba teklif komisyondan geçti

17.05.2019 12:25

Seçimden önce Meclis'e geliyor