Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[18:14] “Kalemin Bereketi” sergisi kapılarını açtı! -- [18:08] Vatandaşın isteklerini dinledi! -- [17:58] Özlü’ye ziyaretler sürüyor! -- [14:11] Hafızlar Kur’an ziyafeti sundu! -- [12:58] Gençlik Merkezi evlere misafir oluyor! -- [12:50] İyi Parti iftarda buluştu! -- [12:43] Anadolu Otoyolunda tır yangını! -- [12:20] BİR KADIN DEDİ Kİ!.. -- [11:28] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [10:13] ÇAKAR'LA YOLA DEVAM! --
Ekonomi
BUNUN ADI MODAYMIŞ!

Bir İtalyan markanın satışa çıkardığı eskimiş görünümlü ayakkabı modelinin İtalya`da 375 euro`ya, ABD`de ise 530 dolara satışa çıkarılması "fakirlikle alay ettiği" gerekçesiyle sosyal medyada büyük tepki çekti.

BUNUN ADI MODAYMIŞ!

24.9.2018
279 kez okundu.

 

Golden Goose tarafından üretilen ‘Superstar taped sneakers’ model ayakkabı İtalya’da 375 euro’ya, ABD’de ise 530 dolara (3339 TL) satılıyor. Ancak eskimiş görünümlü ayakkabı modeli "fakirlikle alay ettiği" gerekçesiyle büyük tepki çekti. Aynı marka 2 yıl önce de benzer şekilde ürettikleri eskimiş görünümlü bir ayakkabı modeli için "yıpranmış görünümün modadaki en büyük trendlerden biri olduğu" açıklamasında bulunmuştu.

 

YIPRANMIŞ, KİRLENMİŞ GÖRÜNÜMÜ VERİLEN AYAKKABI 530 DOLARA SATILIYOR

 

Venedik merkezli lüks moda markası Golden Goose tarafından üretilen "Superstar taped sneakers" model ayakkabı İtalya'da 375 euro'ya, ABD'de ise 530 dolara (yaklaşık 3330 liraya) satılıyor. Yıpranmış, kirlenmiş, bir bantla tutturulmuş görünümü verilen ayakkabının İtalyanca tanıtımında "bağcıklar kasıtlı olarak yıpratılmıştır" notu da yer alıyor.

 

ESKİMİŞ GÖRÜNÜMLÜ AYAKKABI, FAKİRLİKLE DALGA GEÇMEK OLARAK YORUMLANDI

 

Ayakkabıların ABD'deki satış fiyatı sosyal medyada yayılınca büyük bir tartışma yarattı. Eskimiş görünümlü bir ayakkabının 530 dolara satılması bazı Twitter kullanıcıları tarafından "fakirlikle dalga geçmek" olarak yorumlandı.

 

"ESKİ AYAKKABILARINI GİYMEK ZORUNDA OLANLARA KARŞI YAPILMIŞ GADDARLIK"

 

Sosyal medya kullanıcıları, gerçekten yeni ayakkabı almaya gücü yetmediği için parçalanana kadar eski ayakkabılarını giymek zorunda kalan insanlara karşı gaddarlık olduğunu savundu. Kimileri ise bunu "fakirliğin kutanması" ve "fakirlik fetişizmi" olarak yorumladı.

 

"LÜKS MARKALAR İNSANLARIN YOKSULLUK KAYNAKLI DERTLERİNİ PARAYA ÇEVİRİYOR"

 

'Kapitalizmin zirvesi' Bir Twitter kullanıcısı da "Fakirlik gerçek bir şeydir, ben eski püskü kıyafetlerim nedeniyle zorbalığa maruz kaldım, o zamanlar bu kıyafetler moda değildi. Şimdi ise lüks markalar çok sayıda insanın geçmişteki ve bugünkü yoksulluk kaynaklı dertlerini paraya çeviriyor" dedi.

 

"AYAKKABILARI 530 DOLARA SATMAK KAPİTALİZMİN ZİRVESİ"

 

Bir başkası da "Yeni ayakkabı almaya gücü yetmeyenlerinkine benzeyen ayakkabıları 530 dolara satmak kapitalizmin zirvesi" diye yazdı.

 

SOSYAL MEDYADA "BEĞENMİYORSANIZ ALMAYIN" YORUMLARI YAPILDI

 

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise tepkileri abartılı bulduklarını söyleyerek "Moda aptalcadır, ne olmuş yani?, "Beğenmiyorsanız almayın" gibi yorumlar yazdı.

 

2 YIL ÖNCE DE ESKİMİŞ GÖRÜNÜMLÜ BİR MODEL İLE TEPKİ ÇEKMİŞLERDİ

 

Golden Goose markası tartışmalarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak aynı marka 2016'da da benzer şekilde eskimiş görünümlü bir ayakkabı modeli üretmiş ve yine tepki çekmişti.

 

"KAYKAYCI KÜLTÜRÜNDEN İLHAM ALDIK"

 

Şirket o dönemde yaptığı açıklamada "yıpranmış görünümün modadaki en büyük trendlerden biri olduğunu" söyleyerek kendini savunmuş ve bu modelde ABD'nin "Batı Yakası'ndaki kaykaycı kültüründen" ilham aldıklarını belirtmişti. (MİLLİYET)

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

23.05.2019 11:48

Torba teklif komisyondan geçti

17.05.2019 12:25

Seçimden önce Meclis'e geliyor