Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[18:08] Özlü; ‘Özel hükümleri değiştirilmeli’ -- [17:32] Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında Covıd-19 önlemleri! -- [17:15] Kuyumcu, bijuteri ve saatçilerde alınacak önlemler açıklandı! -- [16:56] Kasap, manav, kuruyemişçi, balıkçı ve diğer gıda satış yerlerinde alınacak önlemler! -- [16:36] Market ve süpermarketlerde Covıd-19 önlemleri! -- [16:16] Kozmetik ve Parfümeri mağazalarında alınacak önlemler! -- [15:40] Optisyenlik müesseselerinde Covıd-19 önlemleri! -- [15:04] Kitap ve kırtasiye mağazalarında alınacak önlemler açıklandı! -- [14:39] Sürekli İşçi alımı kura çekimi gerçekleşti! -- [14:15] Ticari taksilerde koronavirüs önlemleri! --
Ekonomi
Dolarda 6 lira üzerindeki seyir sürüyor

Dolar/TL 6 lira üzerindeki seyrini sürdürüyor. Bütçe gelişmeleri ve ABD ile ilişkiler yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Dolarda 6 lira üzerindeki seyir sürüyor

15.05.2019
139 kez okundu.

Dolar/TL geniş bantta sert dalgalanmaya devam ederken İstanbul seçimlerinin yenilenme kararı ardından piyasalarda siyaset gündemi, küresel piyasalar, veri akışı ve ABD ile ilişkiler takip ediliyor.

 

TCMB'nin 2018 kârının bütçeye erken aktarılmasının ardından bütçenin daha fazla bozulmaması için bankanın 40 milyar liralık ihtiyat akçesinin de merkezi yönetim bütçesine aktarılması planlanıyor.

 

Ekonomistler, iç tüketimdeki yavaşlama, ekonomideki daralmanın ve seçim nedeniyle gündeme gelen bazı uygulamaların etkisiyle bütçede öngörülenden kötü bir tablonun gündemde olduğunu, tek seferlik gelirlerle bütçenin desteklendiğini vurguluyorlar. Bu kapsamda bütçe gelirleri yakından izleniyor.

 

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Gece saatlerinde dolar/TL'de düşüş eğiliminin devam etmesi bize kamu bankalarının döviz piyasasındaki işlemlerinin devam ettiği izlenimi yaratıyor" dedi. Bankacı bu sabah dolar/TL'de ABD ile ilişkilerin kötüleşebileceğine yönelik beklentilerin baskı yaptığını da belirtti.

 

Merkez Bankası'nın 150 baz puanlık sıkılaştırmasının yanı sıra TL'yi desteklemek için kamu bankalarının geçen hafta 4.5 milyar dolara ulaşan döviz satışlarının da desteğiyle dolar/TL 6.24'ten 5.95'li seviyelere kadar gerilemiş ancak bu seviyelerde tutunamayarak yeniden 6.10 civarında çıkmıştı.

 

Bugün ise bazı kambiyo işlemlerinden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi sıfır olarak belirlenirken, diğer işlemlerde BSMV yüzde 0.1'e yükseltildi.

 

Dün de dolar/TL 6 seviyesinin altını test etti ancak burada kalıcı olamadı. Kur dün gece en düşük 5.9890 seviyesini gördükten sonra bu sabah saat 09:35'de 6.0560 seviyesinden işlem gördü. Aynı saatte euro/TL ise 6.7895 seviyesindeydi.

 

Borçlanma maliyeti arttı

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği iki ihale ile Mayıs ayı iç borçlanma programını tamamlarken iki yıllık gösterge tahvilde borçlanma maliyeti bir ay önce gerçekleştirilen bir önceki ihaleye göre 313 baz puan geçen yıl Mayıs ayına göre 870 baz puan artış gösterdi.

 

Hazine'nin dün yeniden ihracını gerçekleştirdiği iki yıllık gösterge tahvilde bileşik getiri yüzde 25.31 oldu. Bir önceki ay aynı tahvilde Hazine'nin borçlanma maliyeti yüzde 22.18 olmuştu. Bir önceki yıl Mayıs ayına aynı vadede borçlanmanın maliyeti yüzde 15.96 idi. Benzer vadede 2017 Mayıs ayında yapılan borçlanmanın maliyeti ise yüzde 11.40 ile bugüne göre 1,391 baz puan oldu.

 

İlgili veriler Hazine'nin borçlanma maliyetinin sert yükseldiğini gösterirken aynı dönemde Hazine'nin borçlanmasındaki yabancı payı da hatırı sayılır oranda geriliyor.

 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR