Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[15:42] Dilber; ‘Uyuşturucu ile Topyekûn Mücadele Etmeliyiz’ -- [14:07] KAÇAK İÇKİYE GEÇİT YOK -- [12:42] Üniversitede doğuma hazırlık eğitimi! -- [11:58] Akreditasyon hazırlıkları devam ediyor! -- [09:51] İSTANBUL'DA KİM KAZANDI? -- [16:45] Asfalt yama çalışması başladı! -- [16:39] Yeni kavşakta peyzaj çalışması yapılıyor! -- [16:07] Kadın Girişimciler kooperatifleşiyor! -- [15:32] Huzurevi sakinleriyle oyun sahnelendi! -- [15:22] Hastane çatı restoran kafe açıldı! --
Ekonomi
Seçimden önce Meclis'e geliyor

Merkez Bankası'nın ihtiyat akçesinin Hazine'ye aktarımı ve enerji şirketlerinin borçlarının yeniden yapılandırılabilmesini de içeren, ekonomiye yoğunlaşan torba yasa hazırlanıyor.

Seçimden önce Meclis'e geliyor

17.05.2019
123 kez okundu.

Hükümet, seçimden önce özellikle ekonomi alanında yoğunlaşan acil ve öncelikli konuları yasalaştırmayı hedefliyor.

 

Hürriyet gazetesinin haberine göre, 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul seçimlerinden önce, acil ve öncelikli olarak belirlenen dört teklif yasalaştıracak. Bu düzenlemeler arasında en önemlisi ekonomi alanında olacak.

 

"Torba yasada TCMB'nin ihtiyat akçesinin Hazine'ye devrini içeren yasal düzenlemenin de yer alması bekleniyor" görüşüne yer verilen haber şöyle devam ediyor:

 

"Edinilen bilgiye göre, teklifin çalışmaları aşamasında tüm kurum ve bakanlıklardan öncelikle yasalaşması gereken düzenlemeleri bildirmeleri istendi. Bu teklifin içinde, Merkez Bankası'ndaki ihtiyatlı akçeden bütçeye yapılan aktarıma olanak veren yasal düzenlemenin olacağı da iddia ediliyor. Bu paradan bütçeye aktarım yapılması için yasal alt yapının gerektiği, Merkez Bankası yönetiminin de bunu özellikle istediği belirtiliyor."

 

Haberde ayrıca, pakette borç yeniden yapılandırmaya yer verileceği de belirtiliyor.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir toplantı ile son şekli verilecek torba yasanın genişliği, bakanlıklardan gelen taleplere göre belirlenecek ve netleşecek.

 

Habere göre TBMM Genel Kurulu, dört yasa teklifini yasalaştırdıktan seçim takvimi de yoğunlaşacağı için Temmuz başına kadar çalışmayacak.

 

BÜTÇE AÇIĞI 54,5 MİLYAR TL'YE YÜKSELDİ

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, bütçenin daha fazla bozulmaması için TCMB'nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığına dikkat çekilmişti. Ayrıca bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışıldığı belirtilmişti.

 

Merkezi yönetim bütçe açığı, harcamalardaki artış trendinin giderleri tetiklemesi ve ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın gelirlere negatif etkisiyle yılın ilk dört ayında yüzde 135.1 artışla 54.5 milyar TL'ye yükseldi.

 

Türkiye ekonomisinin makro anlamda, özellikle de benzer ülkelere kıyasla, en güçlü olduğu alanların biri olan bütçe dengesi, 2016'da yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle kısmen bozulmaya başladı. Bozulma bugüne kadar atılan bir çok adımla belirginleşti.

 

Merkezi yönetim bütçesinde 2018 sonunda bazı gider azaltıcı tedbirler de uygulandı ancak harcamalardaki sert artış genel olarak tek seferlik gelirlerle desteklendi. Hükümetin bu kez tek seferlik gelir adımı ise TCMB'nin ihtiyaç akçesi olacak. Bu tutar bütçedeki bozulmanın daha az hissedilmesi için yeterli görülüyor ancak yarattığı algı ve enflasyona etkisiyle eleştiriliyor. (REUTERS)

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

24.06.2019 13:00

İTO KİLİT KAPANDI

21.06.2019 13:05

Arap İş İnsanı Naim Abu Raish’den TSO ziyareti!

21.06.2019 13:26

Çinli iş insanlarından TSO ziyareti!