Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[10:14] ‘Her yerde olacağız’ -- [10:08] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [17:01] Yükümlü ve yakınlarının eserleri sergileniyor! -- [16:13] Müdür – muhtar buluşmaları devam ediyor! -- [15:10] Buzlanma ve don uyarısı! -- [12:15] Özlü işçilerle çorba içti! -- [12:01] 2020 yılının ilk konseri yapılacak! -- [11:55] Sistemin yeniden gözden geçirilmesini istedi! -- [10:42] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [15:12] BELET, SON KLİBİNİ HAYRAN KALDIĞI DÜZCE’DE ÇEKTİ --
Gündem
Köylü, kendi işini kendi görüyor...

Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin mahkeme kararıyla kapısı mühürlenmesine karşın faaliyetini sürdürmesi 3 köyün sakinlerini ayağa kaldırdı. Tesisin sağlığa ve toprağa olumsuz etkilerine tepki göstermek isteyen köylüler, kendi işlerini kendileri görmek adına eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı.

Köylü, kendi işini kendi görüyor...

11.01.2016
455 kez okundu.

 

Düzce’yi vahşi çöp depolamadan kurtarması amacıyla Hasanlar ve Esençam köyleri sınırları içinde kalan Hecinler mevkisindeki alanda bulunan Düzce Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin faaliyetleri köylüleri ayaklandırdı.

 

 

Tesisteki faaliyetin, Sakarya 2. İdaresi Mahkemesi tarafından durdurulmasına rağmen depolama faaliyetlerinin devam etmesine tepki gösteren köylüler düzenledikleri eylemle dikkatleri buraya çekmeye çalıştı. 

 

 

‘Çöplükte yaşamak istemiyoruz’ diyerek toplanan kadın erkek, genç, çocuk yaşlı yaklaşık 250 kişilik köy sakini taşıdıkları dövizlerle yetkililere mesajların iletmeye çalıştı.

 

 

Köylüler adına Hasanlar Köyü Muhtarı İlknur Günal, Esençam Köyü Muhtarı Cihan Türken ve bir grup köylü açıklamalarda bulundu. 

 

Köylülerin eyleminde Jandarma ekipleri de geniş güvenlik önlemi aldı. Düzenli Depolama Tesisinin gündelik hayatlarını ve sağlıklarını olumsuz etkilediğinden dert yanan köylüler, tesisin kaldırılmasını talep etti. Mahkeme kararıyla mühürlenen tesis kapısı için yetkililerin kendilerine "çalındığı" açıklaması yaptığı iddiasında bulunan köylüler, tesis girişine dökülen toprağın ise düzenleyecekleri eylemden dolayı olduğunu ifade ettiler.

 

 

PERİŞAN OLDUK!


Köylüler, tesisle ilgili rahatsızlıklarını ‘dile getirdikleri konuşmalarında, şunları söyledile:

 

"Köyümüze kurulan çöplüğü kesinlikle istemiyoruz. İSKİ köyümüze 100 metre kadar mesafede yer alan derenin belirli yerlerine tabelalar dikti. Suya girmeyi, balık tutmayı, dere çevresine yerleşimi yasakladılar. Tüm bunlar yasakta buraya çöplük yapmak mı serbest? Bize bu tesis kurulmadan önce buraya arıtma tesisi yapılacağını söylendi. ‘Halka zarar vermeyecek. Halkın zararına değil, yararına olacak’ denildi. Bugün yaşadıklarımız ise bunun tam tersi oldu. Kokudan dolayı evimizden çıkamaz olduk. Camiye gidemez olduk. Mahkeme çöp dökülme faaliyetini verdiği kararla durdurdu. Yetkililer hem mühürlü kapıyı kendileri söküyor hem de kapının çalındığını söylüyorlar. Biz kararlıyız, ne pahasına olursa olsun bu çöplüğün kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz burada 24 saat nöbet tutacağız. Halkı perişan ettiler, perişan olduk.”

 


 

BİZİ ZEHİRLEDİLER!

Tesisteki pis suların İSKİ tarafında İstanbul’a içme suyu olarak verilen dereye karışıtığını savunan köylüler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a seslenerek;

 

"Bizi zehirlediler. Neslimizi köreltmeye çalışıyorlar. Tesisteki çöpün suyu 100 metre ileride İstanbul’a giden suya karışıyor. İstanbul’da yaşayan insanlar bu suyu içme suyu olarak kullanıyor. Bizi zehirliyorlar, sizi de zehirleyecekler. Bu yanlışa aldanmayalım. Sesimizi duyun, arkamızda olun. Biz sonuna kadar tepki göstereceğiz. Bu çöpü burada istemiyoruz. Yolumuzdan asla dönmeyeceğiz. Kanser olmayı değil, yaşamayı istiyoruz. Evimizin bahçesine çıkamaz olduk. Köyümüze bu kokudan dolayı misafir gelmez oldu. Köyümüzün bir kilometre ilerisinde baraj var. Doğa güzelliklerimiz var. Buraya artık turist gelmiyor."
 
 
Köylüler, sorunları çözülünceye kadar haklı olduklarını belirttikleri mücadelelerini sürdüreceklerini de sözlerine ekledi. 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

21.01.2020 13:48

6 YILDIR KAÇAK SU KULLANIYOR

17.01.2020 12:37

Mezarcı: ‘Tesettürü kaldırıyorum!’

16.01.2020 17:29

Üfürükçü hocaya operasyon!

21.01.2020 14:09

Ulaşıma kapanan 40 köy yolu açıldı!

20.01.2020 17:11

Hatalı sürücü kazaya sebep oldu!