Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[16:11] İtfaiye farkındalığı artırmayı amaçlıyor! -- [14:16] Küçük ülkücüden Bıyık’a anlamlı hediye! -- [13:01] Öğrencilerden Kitaplık! -- [12:04] Küçük; ‘Yakınlarına ‘makam’ vatandaşa ‘azar’ -- [10:48] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [10:41] Mustafa Kemal Ortaokulu Finlandiya’da! -- [10:02] 13. Kuruluş Yıldönümü kutlandı! -- [13:27] RADYODÜET yayın hayatına başladı! -- [13:15] Çanakkale Zaferi kortej yürüyüşü ile kutlandı! -- [13:05] Çanakkale ziyareti! --
Gündem
OHAL'i Protesto Ettiler

CHP’nin öncülüğünde 81 ilde gerçekleştirilen ‘OHAL Değil, Demokrasi İstiyoruz’ başlığı altında bir araya gelen gelen siyasi parti, sendika ve STK temsilcileri Düzce’de ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

OHAL'i Protesto Ettiler

16.4.2018
190 kez okundu.

16 Nisan Referandumunun yıldönümünde CHP’nin öncülüğünde ‘OHAL Değil, Demokrasi İstiyoruz’ başlığı altında DP, ANAP, DSP, Eğitim-İş, SES, Kristal İş, Metal İş, Türk Sağlık Sen,  ADD, Çağdaş Yaşam, Düzce Bolu Tabipler Odası ve Düzce Barosu Avukatları Düzce’de ortak basın açıklamasında bulunarak oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Anıtpark’ta düzenlenen OHAL’i protesto eylemi ile ilgili ortak açıklamayı paylaşan CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, bugünün 16 Nisan referandumunun yıldönümü olduğunu hatırlattı.

 

“15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır” diyen Tozan, şöyle konuştu:

 

“İLAN EDİLİŞİNDEKİ AMACINDAN UZAKLAŞMIŞTIR”

“Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ilesivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.

 

“HİÇ KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ KALMAMIŞTIR”

 

AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.”

 

“OHAL, DOLARIN 4 TL’Yİ, AVRONUN 5 TL’Yİ AŞMASIDIR”

OHAL nedir? başlığı altında ortak basın açıklamasını devam ettiren Tozan, şunları kaydetti:

 

 “OHAL, 10 Ekim’de katledilen çocuklarını anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır. OHAL, ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur. OHAL, Ahmet Şık başta olmak üzere hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindanlara atmaktır. OHAL, muhaliflerini “terörist” olarak tanımlayabilme cüretidir.

OHAL, milli iradeyi yok sayarak, belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyım atamaktır. OHAL, doların 4 TL’yi, avronun 5 TL’yi aşmasıdır, Türk Lirası’nın kaybettiği değerdir. OHAL, satılan şeker fabrikası, açlık sınırı altındaki asgari ücret, artan enflasyondur.”

 

“OHAL, BARDAĞI ÇOKTAN TAŞIRMIŞTIR”

 

Tozan, “Milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır. Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir” diye konuştu.

 

“ANKARA’DAKİ SARAYLILARI UYARIYORUZ”

 

Taleplerini de sıralayan ve kesin olduklarını ileri süren Tozan, açıklamalarının sonunda şunları söyledi:

“Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine DERHAL son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır.

Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikaları son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz. Bizler OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ!”

 

 

 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

13.3.2019 11:33

YEŞİLAY da Ali Dilber Dönemi

14.3.2019 17:09

 Küçük; ‘Bizde ortak akıl vardır’

14.3.2019 13:34

Yılmaz’a yoğun ilgi!

16.3.2019 17:06

Çanakkale Zaferi kahramanlık destanıdır!

15.3.2019 13:57

 Küçük; ‘Proje bizim polemik sizin’

NAMAZ VAKİTLERİ