Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[12:26] Mevzu Yığılca İse Gerisi Teferruat -- [11:36] KESİNTİLER DEVAM EDECEK -- [17:12] Aşureler Vali ve Başkan'dan -- [16:54] Haydi Şehir Turuna -- [16:49] ARITMA TESİSİNİN BAKIMLARI YAPILDI -- [16:39] KESKİN, BATI KARADENİZ BÖLGE TOPLANTISINDA -- [11:21] Aramızdan Ayrılanlar -- [18:10] Kaybolan Kız Ailesine Teslim Edildi -- [13:54] Baca Yükseltme Çalışmaları Sürüyor -- [13:50] Desteklemeler Askıda --
Gündem
ASKF, Bağımlılığı Sporla Yenecek

Düzce Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Erdoğan Bıyık bağımlılıkla mücadele hususunda ortak akla ihtiyaç olduğunun altını çizerek bir dizi öneride bulundu. Bıyık sporun girmediği ev bırakmamayı hedeflediklerinin altını çizdi.

ASKF, Bağımlılığı Sporla Yenecek

16.8.2018
585 kez okundu.

Düzce ASKF tarafından düzenlenen sporun bağımlılık konusunda önemli adımlar atılmasını sağlayacak programa, Düzce’de ki birçok amatör kulüp temsilcisinin yanı sıra STK temsilcileri ve spor camiasından  isimler katıldı.

 

Gençlerin ve çocukların spora yönlendirilmesinin önemine dikkat çeken Bıyık, her kesimde temsilcinin yer aldığı bir kurul vasıtasıyla yapılabileceklerin değerlendirilmesini tavsiye etti. 

 

BAĞIMLILIĞA KARŞI ANCAK SPORLA MÜCADELE EDİLEBİLİR

 

Bağımlılığın ancak sporla önüne geçilebileceğinin altını çizen Bıyık, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı;

"Bildiğini üzere günümüzde Sivil Toplum Kuruluşlarının toplum üzerindeki etkisi çok büyüktür. Bunu özellikle 3 dönemdir başkanı bulunduğum ASKF kimliğim ile söylüyorum. Zira toplumun pozitif alanlarda yönlendirilmesi, toplumu oluşturan her bir bireyin aynı şekilde doğru alanlara yönlendirilmesi ile mümkün. Bunun başında hiç kuşkusuz spor gelmekte. Spor bireylerin ahlaki gelişimine olumlu katkıda bulunduğu gibi özellikle günümüzde karşı karşıya kaldığımız her türlü bağımlılığın önüne geçilmesi ile ön plana çıkmaktadır. Bu bağımlılık alanları ‘Allah tüm evlatlarımızı korusun’ madde bağımlılığı olduğu gibi telefon, bilgisayar, bilgisayar oyunu, internet gibi dozu her geçen gün artan bilişim bağımlılığı olarak da ortaya çıkmaktadır. İşte bu noktada çocuklarımızın ve gençlerimizin her türlü bağımlılığa karşı aşılı olmalarına imkan sağlayacak olan aktivite hiç kuşku yok ki spordur.”

 

Bıyık, Düzce Valisi Zülkif Dağlı’nın desteği ile ASKF bünyesindeki 90 kulübün 22’sinin altında satranç branşı açıldığını dile getirerek “Sağ olsun bu konuda sayın Valimiz desteğini hiç esirgememiştir. Bu bizim için ayrı bir motivasyon kaynağı olmuştur. Kendisine bu konuda çok teşekkür ediyorum. Bize sağlamış olduğu bu motivasyona ASKF bünyesindeki 90 kulübün 22’sinin altında satranç branşı açmış bulunmaktayız” dedi. 

 

Erdoğan Bıyık, madde bağımlılığının azaltılması için alınabilecek tedbirler ile ilgili önerilerini şöyle sıraladı: 

Bu kapsamda yapılabilecekler şöyle özetlenebilir. 

 

1) Düzcesporumuza kaynak teşkil edecek altyapı sporcuları bu amatör kulüplerden yetiştirilebilir. 

 

2) Farklı amatör spor branşları açılabilir

 

3) Bu konuda Kuran kursları, cami yada cami dernekleri, diğer Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliğine gidilebilir. 

 

4) Düzce bünyesinde sanayi kuruluşlarından destek alınabilir. Ancak firmaların verdikleri desteğin sonucunu görmeleri önemli. Bu destekleme planlı, programlı, hedefe yönelik bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Bu bağlamda destekler tek bir havuzda toplanabilmelidir. Ancak bu şekilde sanayi ile işbirliğinin efektif bir şekilde tesis edilmesi sağlanabilir. 

 

5) İl bünyesinde kampanya yapılabilir, devletimizin de desteğiyle spor okulu, spor altyapı tesisleri veya spor köyü kurulabilir. Yeteneklerimiz ortaya çıkartılabilir. Güreş, okçuluk, bisiklet, atletizm, rafting gibi branşlar açılarak geleceğin sporcuları yetiştirilebilir. 

 

6) Yapılan bu tesislerde ulusal ve uluslararası turnuvalar düzenlenebilir ve Düzce ülkede ve dünyada bir marka haline getirilebilir. 

 

7) Bu yapılanmadan kazanılan her bir kuruş, sporun daha fazla tabana yayılmasında kullanılmalıdır. Asıl amacımız sporun girmediği ev bırakmamaktır. 

 

8) Hedefimiz ve sloganımız spor yapmayan kalmasın olmalı, bu durum ise yaştan bağımsız olmalı. Örneğin herkesin katıldığı Valilik koşusu yapılabilir. 

 

Örneklerin çoğaltılabileceğini sözlerine ekleyen Bıyık, açıklamalarının sonunda şunları kaydetti:

"Aslolan bu konuda doğru hedefleri ortaya koyabilmek ve bunları orta-uzun vadeli olarak planlayabilmektir. Bu konuda benim başlangıç için naçizane önerim devletimizin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, ticaret ve sanayi odalarının ve her kesimden temsilcinin içerisinde bulunduğu bir kurul oluşturulmasıdır."

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

17.9.2018 09:54

Yeni Eğitim Öğretim Yılı

18.9.2018 18:17

Dereceye Giren Öğrencileri Tebrik Etti

20.9.2018 13:54

Baca Yükseltme Çalışmaları Sürüyor

18.9.2018 18:13

Asfaltlama Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor

20.9.2018 13:32

Ülkü Ocakları'ndan bin kişilik aşure

NAMAZ VAKİTLERİ