Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[17:56] Uyuşturucu operasyonunda 11 kişi yakalandı! -- [15:01] Leon Kalma, Ahu Orakçıoğlu’nun konuğu oldu! -- [13:56] S Plaka Toplantısı gerçekleştirildi! -- [13:36] Deva Partisi Düzce İl Başkanı Caymaz oldu! -- [13:17] 4 yıllık projeyle başarı sağlandı -- [12:23] DÜ Anaokulu’nda ön kayıtlar başladı! -- [12:08] 2. el oto satışına yeni düzenleme! -- [18:06] Belediye salgının olumsuz etkilerini en aza indirmede önemli rol üstlendi! -- [17:24] Plajda kıyasıya mücadele ettiler! -- [16:07] Şahin; ‘TFF bir şehrin hayalleriyle oynamamalı’ --
Gündem
Halil Uzun; "ÖZEL GÜVENLİĞİ GELECEĞİN MESLEĞİ OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM”

Çağ Özel Güvenlik ve Eğitim Okulunun sahibi Halil Uzun, “Avrupa bu sisteme 38 yıl önce geçti. Türkiye ise 2004 yılında geçebildi. Biz çok geriden geliyoruz. Ama ben özel güvenliği geleceğin mesleği olarak değerlendiriyorum. Rahat ve prestijli bir meslek” dedi.

Halil Uzun;

6.09.2019
2371 kez okundu.

2002 yılında kurulan ve faaliyetlerini halen sürdüren Düzce’nin ilk ve en köklü özel güvenlik firmasının sahibi olan Halil Uzun, Jandarma Astsubaylıktan emekli olduktan sonra güvenlik işine girdi. Aynı zamanda Düzce Ticaret ve Sanayi Odasında iki dönemdir yönetim kurulu üyeliğini başarılı şekilde sürdüren Uzun, geçmiş dönemlerde MHP Düzce Merkez İlçe yöneticiliği ve MHP İl Başkan Yardımcılığı yapmış başarılı bir isim.

 

Düzce Rota Haber olarak, ÇAĞ Özel Güvenlik ve Eğitim Okulunun sahibi Halil Uzun ile hem özel güvenlik çalışmaları hem de Düzce Ticaret ve Sanayi Odası çalışmaları kapsamında samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

 

 

“YAPTIĞIMIZ İŞİN HAKKINI VERMEMİZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”

Çalışmalarının çoğunluğunu Düzce oluştururken ayrıca Bolu ve Zonguldak’ın Ereğli ilçelerinde de projelerini yürüttüklerini söyleyen Uzun, “Düzce’nin dışına fazla açılmak istemiyoruz. Önce kendi bulunduğumuz yerde sağlam temeller atmak istiyoruz. Amacımız da şu; biz, kontrol edemeyeceğimiz yere gitmek istemiyoruz. Bir kere biz güvenlikçilerimizi geceleri belirli-belirsiz saatlerde kontrol ediyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde projeler alsak bunların kontrolü zor olur. Kimseye mahçup olmak istemiyoruz. Yaptığımız işin hakkını vermemiz için de mutlak suretle başında olmamız gerektiğine inanıyorum.”

 

GENEL KOLLUK – ÖZEL KOLLUK

Güvenlik konusunu ikiye ayırdıklarını belirterek konuşmasını sürdüren Halil Uzun, “Birincisi Genel Kolluk, ikincisi Özel Kolluk. Genel kolluk polis, jandarma ve sahil güvenlikten oluşuyor ve bunlar devlete bağlı. Özel kolluksa isminden de anlaşılacağı gibi paralı güvenlik. Burada korunması istenen kişi veya kurumların il güvenlik komisyonundan gerekli izinleri alarak ya kendi bünyesinde veya özel bir güvenlik şirketinden parası mukabilinde hizmet satın alması şeklinde yerine getirilebiliyor. Bizde bunlardan biriyiz.”

 

 

Özel Güvenlik görevlisi olabilmek için gereken şartlardan ilkinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak olduğunu söyleyen Uzun, şunları kaydetti;

“İkinci olarak kanunlarda belirtilen sağlık şartlarına haiz olmaları gerekmektedir. Üçüncüsü ise taksirli suçlar hariç olmak kaydıyla kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl ve daha fazla ceza almamış olacak. Kamu haklarından yasaklı olmayacak” dedi.

 

SİLAHLI VE SİLAHSIZ GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMAK İSTEYENLER…

Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin en az 18 yaşında 8 yıllık bir ilköğretim okulu mezunu olması gerekiyor. Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek içinde 21 yaş ve lise ve dengi okul mezunu olunması gerekiyor. Nihayetinde özel güvenlik kurslarının sonundaki sınavda başarılı olacak. Hakkında yapılacak olan güvenlik tahkikatının da olumlu olması gerekiyor.”

 

Halil Uzun, “Avrupa bu sisteme 38 yıl önce geçti. Türkiye ise 2004 yılında geçebildi. Biz çok geriden geliyoruz. Ama ben özel güvenliği geleceğin mesleği olarak değerlendiriyorum. Rahat ve prestijli bir meslek” dedi.

 

“SİSTEM TÜRKİYE’DE TAM OTURMADI”

Uzun, konuşmasının devamında; “Özel güvenlik konusu Türkiye’de tam olarak oturmadı. Özel güvenliğin üniformalı olarak görevini yapması caydırıcı bir etkidir. Görevi orada bulunmaktır. Bu halen bilinmiyor. Bu Türkiye’de özel güvenliğin işlevinin bilinmemesinden kaynaklanıyor. Bilinse onun üniformalı olarak orada oturmasının görev olduğunu anlarlar. Ancak işverenler oturuyor olarak baktığı için ‘Ya ne yapıyor ki?. Akşama kadar oturuyor’ diyor. Onun oturmasının görevi olduğunu bilmiyor.

 

Bunun haricinde ‘nasılsa oturuyor, çimleri sulasın, ekmek kessin, orayı süpürsün’ tarzında ki söylemlerle uğraşıyorduk şimdiye kadar. Çok şükür bunların yüzde 95’ini bitirdik. Kalanı da sistem Türkiye’de oturduğu zaman kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

 

Özel Güvenlik, özel koruma ve güvenlik amacıyla istihdam edilen kişilerdir. Ama bakıyorsunuz bunun haricinde farklı görevler veriliyor bu kişilere. Bunlar yanlış. Kanunlarda başka bir işte kullanılamayacağı açık şekilde belirtilmiş. Kullanılırsa, yaptırılan her eylem için ayrı ayrı 3’er bin lira ceza kesilir.”

 

 

“TSO’DA TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ ATILIMLAR YAPILIYOR”

Güvenlik işinin yanında Düzce TSO Yönetim kurulunda görev alan Halil Uzun, açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı;

 

“Tarihinde görülmemiş şekilde bir takım atılımlar yapıyor. Seminerler düzenleniyor, firmalarla irtibatlar kuruluyor. Ankara ile sürekli çalışmalar yapılıyor. Bunları birçoğu medyaya yansımayan konular. 31 meclis üyesi arasında birlik ve beraberlik var. TSO Başkanı Tuncay Şahin de görevini hakikaten layıkıyla ve iyi yapıyor.

 

Biliyorsunuz yakın geçmişte bir sel felaketi meydana geldi. Bu sel felaketinde tabi ki Sayın Valimizin bir sürü katkıları oldu. Aynı şekilde MHP Milletvekili Ümit Yılmaz da afetin başından itibaren üstün bir gayret gösterdi. Akçakoca Kaymakamının, Akçakoca İlçe Jandarma Komutanının katkıları oldu ve kahraman ilan edildiler.

 

“TUNCAY ŞAHİN VE OKAN YANMAZ

AFETİN GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARIDIR”

Burada iki kahraman daha var. Bugüne kadar bunlar lanse edilmedi ve göz önüne çıkarılmadı. Birisi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin ki, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu bizzat Akçakoca’ya getirdi, gezdirdi ve AFAD’ta bir toplantı yaptırarak, bir takım ihtiyaçları karşılattırdı. Bu kolay bir şey değil. İkincisi Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz. Güzel bir çalışma yaptı. O meşhur sarı çizmelerini ayağına giydi ve o selden sonra Akçakoca’yı çok kısa bir süre içerisinde çalışır hale getirdi. Bunları görmek gerektiğini düşünüyorum.”

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

27.06.2020 11:00

YKS’nin ilk oturumu TYT başladı!

29.06.2020 15:41

Yavru serçenin imdadına itfaiye ekipleri yetişti!

29.06.2020 13:38

Bilim Kurulu Üyesi Özkan: Türkiye’de bağışıklık kazanma durumu binde 8

29.06.2020 14:12

Esmer; ‘Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır’

29.06.2020 17:21

Demir, pazarcı esnafının sıkıntılarına dikkat çekti!