Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[17:26] Belediyeden toplu taşıma araçlarına gelir desteği ödemesi! -- [17:09] TYGD GENEL BAŞKANI AKÇAHANOĞLU: ‘YEREL BASIN DESTEK BEKLİYOR’ -- [16:36] Çocuk Kardiyoloji Uzmanı hasta kabulüne başladı! -- [16:26] Su kuyusunda mahsur kalan tilki yavrusunu itfaiye kurtardı! -- [16:15] Sosyal tesisler hizmete açıldı! -- [15:54] VALİLİK YENİ KARARLARI AÇIKLADI! -- [14:55] Düzceli Uzman Çavuş ağır yaralandı! -- [14:14] Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den açıklama! -- [13:55] Veliler zorlanmayacak, turizm etkilenmeyecek! -- [13:04] Otomobile silahlı saldırı! --
Gündem
Zam ve vergi yağmuru güzel de, işçi maaşları ve ikramiyeler ne âlemde!

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er Belediye işçilerinin maaşları ve ikramiyeleriyle ilgili Belediye yönetimine bir dizi soru sordu.

Zam ve vergi yağmuru güzel de, işçi maaşları ve ikramiyeler ne âlemde!

28.11.2019
198 kez okundu.

   İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er Belediye işçilerinin maaşları ve ikramiyeleriyle ilgili Belediye yönetimine bir dizi soru sordu.

 

   İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er bugün yazılı bir basın açıklaması yaparak, Düzce Belediyesi yönetimine bir dizi soru sordu.  Er'in, "Doğalgaz ve elektriğe ülke genelinde uygulanan fahiş zamlara ek olarak Düzce Belediyesinin su ve taşıma başta olmak üzere yaptığı zamlarla ekonomik sıkıntı yaşayan Düzce halkının EDS uygulamasının da devreye girmesi ile beraber cezalar ve vergilerle dolu zor bir dönem yaşayacağı aşikârdır" sözleriyle başladığı basın açıklaması ve sorduğu sorular şöyle;

 

   "Yaşanan zam ve vergi yağmuruna karşın Belediyede çalışan kadrolu ve sözleşmeli isçilerin basına da yansıyan sıkıntıları ile ilgili Düzce Belediyesinin bilgilendirici bir açıklama yapmasını ve çalışanların ekonomik manada önünü görebilmesini temin etmesini tüm belediye çalışanları adına talep ediyoruz.

 

    Buna göre;

 

   1) Belediye’nin kadrolu çalışanlarının 15 Kasım’da alması gereken maaşlarının 2.000 TL’si ay ortasında yatmış olup kalan kısmı bugün itibari ile tamamlanmıştır. Ödemeler, kredi kartı borçları gibi zaruri ödeme tarihi içeren borçları öteleme şansı olmayan insanların maaşlarını alma tarihlerindeki bu düzensizlik ne zaman giderilecektir?

 

   2) Devletimizin işçisine 6772 sayılı Kanun ile tanıdığı yılda  4 adet ikramiye hakkı mevcuttur. Ocak-Mayıs-Ağustos ve Aralık aylarında ödenen bu ikramiyelerin 31 Mart seçimleri sonrasına denk gelen Mayıs ve Ağustos ödemeleri yapılmış mıdır? Aralık ayı ile alakalı Belediyemizin ne gibi bir tasarrufu vardır? Ödeme takvimi ile alakalı çalışanlara net bir takvim verilmesi düşünülmekte midir?

 

   3) Belediye iştiraklerinde çalışan ve Belediye şirket isçisi olarak adlandırılan isçiler ‘ mesai konusunda sıkıntılar yasamakta mıdır? Çalışma yasa ve teamüllerine göre hafta sonu yapılan bir çalışmanın üreteceği mesai hafta içi çalışmanın 2 katı iken, hafta sonu çalıştırılan bir isçiye bunun karşılığı hafta içi bir gün tatil verilmesi adil bir uygulama olmayıp, emekçi ekonomik kayba uğramaktadır. Çalışan ile vardiyalı çalışma sözleşmesi ve uygulaması yapmak elbette işverenin hakkı olup, vardiya sistemi çerçevesinde ve çalışanın önceden bilgilendirilmesi şartı ile hafta sonları da isçiyi çalıştırma hakkı mevcuttur. Bu vardiyali çalışma uygulaması Belediyemiz de mevcut mudur? İşçi mesai ve vardiya günleri hakkında bilgilendirilmekte midir? Eğer bu vardiya sistemi yok ise çalışanın hafta sonu- hafta içi mesai kaybı ve adil olmayan bu çalışma şartlarının düzeltilmesi için Belediyemiz bir adım atmayı düşünmekte midir?

 

   4) Belediye şirket işçilerinin yine yasal olarak alması gereken 10 günlük ikramiyeleri ( ocak ve Temmuz aylarında 5’er gün ) çalışanlara ödenmiş midir? Ödenmedi ise ne zaman ödenmesi planlanmaktadır?

 

   5) Halk otobüslerinde çalışan Belediye çalışanlarının yani şoförlerinin toplu taşımanın özelleştirileceği gerçeğinden hareketle mağdur olmalarının önüne nasıl geçilecektir? Bu insanlarımızın geleceğe yönelik yaşadıkları belirsizlik ve istihdam akıbetlerini bilmeleri yasal hakları olup, olası bir kurum değişikliğinde yasal ve ekonomik  kayba uğramalarını önlemek için ne gibi tedbirler alınmıştır?

 

  6) Çalışanlar üzerinde Mobing olarak bilinen ve emekçileri psikoljik ve idari baskı ve şiddete tabi tutan uygulama Belediyemizde mevcut mudur? Belediye çalışanı bir kısmına değindiğimiz ekonomik sıkıntılar, maaşların geç ve düzensiz ödenmesi, bilgilendirilmeme ve ikramiyeler ile alakalı belirsizlik yaşamakta olup, bu sıkıntılarını dile getirme noktasında işlerini kaybetme veya işten çıkarılma korkusu yaşamakta mıdır? Belediye, çalışanlarına bu sıkıntılara karşı ne gibi profesyonel psikolojik destek vermeyi planlamaktadır ?"

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

30.05.2020 19:26

Sağlık Bakanlığı’ndan servisler için corona rehberi!

28.05.2020 14:54

Kaynaklar tükeniyor… Tek dünya düzenine yaklaşıyoruz!

1.06.2020 13:16

Kamu bankalarından kredi paketi!

28.05.2020 20:30

Erdoğan yeni kararları açıkladı: Seyahat kısıtlaması kalktı, kafe ve restoranlar açılacak!

30.05.2020 19:15

İçişleri Bakanlığı'ndan normalleşme süreci genelgesi!