Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[19:08] Kent Bilinci ve Vatandaşlık Eğitimi önergelerini meclise sundu! -- [18:52] Müdür-Muhtar görüşmeleri başladı! -- [18:43] Sosyal medyada tatlı atışma! -- [18:36] Karayolları heyeti Düzce’yi ziyaret etti! -- [17:50] Çakıcı’dan Müdüre tepki! -- [16:12] Müdüre bir tepki de Duru'dan -- [13:34] Çocuklar her yönde eğitiliyor! -- [12:46] Bangladeş Tarım Başkanından DAGEM’e ziyaret! -- [11:55] Yiğit'ten Kafa Karıştıran Açıklama -- [11:33] İYİ Parti'den Yiğit'e 'AMA'lı açıklama --
Gündem
Sıfır Atık Projesi hayata geçirildi!

Düzce’de Sıfır Atık Su Projesi, Düzce Valiliği tarafından hayata geçirildi.

Sıfır Atık Projesi hayata geçirildi!

2.12.2019
84 kez okundu.

   Düzce’de Sıfır Atık Su Projesi, Düzce Valiliği tarafından hayata geçirildi.

 

   Yaşanabilir çevre, marka şehirler ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması ile ilgili başlatılan Sıfır Atık Su Projesi, Düzce Valiliği tarafından Düzce genelinde hayata geçirildi.

 

   Düzce Valiliği tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

   “Sanayi devrimine bağlı olarak ortaya çıkan teknolojik yenilikler ile birlikte artan nüfus ve şehirleşme, tüketimi de beraberinde getirerek çok daha fazla atığın oluşmasına, ayrıca öncelikle doğal kaynakların tükenmesi ve iklim değişikliği gibi insanlığı tehdit eden hava,su ve toprak kirliliğine sebep olmaktadır.

 

   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin takdirleri ve himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi için,  26.09.2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca açılış toplantısı yapılarak tüm Türkiye’de uygulamak üzere yola çıkılmıştır.

 

 

   Sıfır Atık Projesi, israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve etkin toplama sisteminin kurulmasını kapsayan atık yönetim yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir.

 

   İlimizde, kamu kurum ve kuruluşlarında “Sıfır Atık Yönetim Sisteminin” kurulması ve hayata geçirilebilmesini teminen, başta Düzce Valiliği Hizmet Binasında hizmet veren kamu kurumları olmak üzere, kaymakamlıklarımız ve kamu kurum ve kuruluşlarımızda 2018 yılında atıklar ayrıştırılmaya başlanmış vehizmet bürolarında bulunan kişisel amaçlı kullanılan çöp kovaları kaldırılmıştır. Ayrıştırılabilir atıklar, koridorlara yerleştirilen sıfır atık kutularına atılarak, atıkların kaynağında ayrı ayrı sınıflandırılıp toplanması uygulaması başlamış olup,tüm kamu kurum ve kuruluşlarında “Sıfır Atık Projesi” hayata geçirilmiştir.

 

   Sayın Valimiz tarafından, sıfır atık uygulamasının hayata geçirilmesi ve amacına ulaşması için yapılan çalışmalar bizzat takip edilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelde,atıkların ayrı toplanması sisteminin uygulanması ve devamlılığının sağlanması hususunda gerekli özen ve hassasiyeti göstermektedir.

 

   Önümüzdeki süreçte ilimizde gerek sıfır atık projesi, gerekse plastik poşet kullanımını azaltmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının destekleriyle farkındalık ve uygulama çalışmaları hızlı bir şekilde devam edecektir. Bu çalışmaların toplumun her kesiminde karşılık bulmasını sağlamak üzere hedefimiz Düzce ilinin Türkiye de bu konuda örnek bir il olmasını sağlamak ve gelecek nesillere yaşanabilir çevre, marka şehirler ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması ile daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak olacaktır.”

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

4.12.2019 10:47

Yılmaz, Fındığı Gündemden Düşürmüyor

5.12.2019 15:04

DOĞU TÜRKİSTAN

6.12.2019 11:00

İl Milli Eğitim Müdüründen Skandal Sözler

3.12.2019 17:23

Şirketleştiler!

2.12.2019 15:07

Özlü; ‘Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz’