Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[19:26] Sağlık Bakanlığı’ndan servisler için corona rehberi! -- [19:15] İçişleri Bakanlığı'ndan normalleşme süreci genelgesi! -- [15:59] Bekçi hırsızların saldırısına uğradı! -- [15:12] Şahin ve Kaya video konferans yöntemiyle bir araya geldi! -- [21:17] Erdoğan duyurmuştu! İdari izinlerle ilgili genelge yayımlandı! -- [17:45] OSB’lerde faaliyet gösteren fabrikalara maske dağıtıldı! -- [16:03] Vali Dağlı cuma namazına katıldı! -- [12:54] Cami bahçeleri ve açık alanlar dezenfekte edildi! -- [12:28] 18 yaş altı çocuklar ve gençler, büyükleriyle gezebilecek! -- [10:47] Çocuk İzlem Merkezi kuruluyor! --
Gündem
Sıfır Atık Projesi hayata geçirildi!

Düzce’de Sıfır Atık Su Projesi, Düzce Valiliği tarafından hayata geçirildi.

Sıfır Atık Projesi hayata geçirildi!

2.12.2019
158 kez okundu.

   Düzce’de Sıfır Atık Su Projesi, Düzce Valiliği tarafından hayata geçirildi.

 

   Yaşanabilir çevre, marka şehirler ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması ile ilgili başlatılan Sıfır Atık Su Projesi, Düzce Valiliği tarafından Düzce genelinde hayata geçirildi.

 

   Düzce Valiliği tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

   “Sanayi devrimine bağlı olarak ortaya çıkan teknolojik yenilikler ile birlikte artan nüfus ve şehirleşme, tüketimi de beraberinde getirerek çok daha fazla atığın oluşmasına, ayrıca öncelikle doğal kaynakların tükenmesi ve iklim değişikliği gibi insanlığı tehdit eden hava,su ve toprak kirliliğine sebep olmaktadır.

 

   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin takdirleri ve himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi için,  26.09.2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca açılış toplantısı yapılarak tüm Türkiye’de uygulamak üzere yola çıkılmıştır.

 

 

   Sıfır Atık Projesi, israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve etkin toplama sisteminin kurulmasını kapsayan atık yönetim yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir.

 

   İlimizde, kamu kurum ve kuruluşlarında “Sıfır Atık Yönetim Sisteminin” kurulması ve hayata geçirilebilmesini teminen, başta Düzce Valiliği Hizmet Binasında hizmet veren kamu kurumları olmak üzere, kaymakamlıklarımız ve kamu kurum ve kuruluşlarımızda 2018 yılında atıklar ayrıştırılmaya başlanmış vehizmet bürolarında bulunan kişisel amaçlı kullanılan çöp kovaları kaldırılmıştır. Ayrıştırılabilir atıklar, koridorlara yerleştirilen sıfır atık kutularına atılarak, atıkların kaynağında ayrı ayrı sınıflandırılıp toplanması uygulaması başlamış olup,tüm kamu kurum ve kuruluşlarında “Sıfır Atık Projesi” hayata geçirilmiştir.

 

   Sayın Valimiz tarafından, sıfır atık uygulamasının hayata geçirilmesi ve amacına ulaşması için yapılan çalışmalar bizzat takip edilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelde,atıkların ayrı toplanması sisteminin uygulanması ve devamlılığının sağlanması hususunda gerekli özen ve hassasiyeti göstermektedir.

 

   Önümüzdeki süreçte ilimizde gerek sıfır atık projesi, gerekse plastik poşet kullanımını azaltmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının destekleriyle farkındalık ve uygulama çalışmaları hızlı bir şekilde devam edecektir. Bu çalışmaların toplumun her kesiminde karşılık bulmasını sağlamak üzere hedefimiz Düzce ilinin Türkiye de bu konuda örnek bir il olmasını sağlamak ve gelecek nesillere yaşanabilir çevre, marka şehirler ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması ile daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak olacaktır.”

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

26.05.2020 19:13

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden corona virüsü uyarısı!

26.05.2020 15:49

Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs’ta raya inecek!

25.05.2020 12:47

Jandarmadan drone ile bayram denetimi!

28.05.2020 14:54

Kaynaklar tükeniyor… Tek dünya düzenine yaklaşıyoruz!

25.05.2020 13:17

Sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 150 kişiye para cezası!