Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[12:43] Yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi! -- [12:38] Evde corona hastası varsa nelere dikkat edilmeli? -- [18:10] 'Düzce'den nemalanmaya çalışanlara müsaade etmeyeceğiz' -- [18:01] Celil Yağız Sahnesi’ne düzenleme! -- [17:36] Özlü; ‘Bölgenin en güçlü itfaiye teşkilatı kuruluyor’ -- [16:40] Özlü; ‘Dört bir yanda çalışıyoruz’ -- [15:53] ‘15 yaşındaki çocukların dağa gidince mi iradesi oluyor’ -- [13:01] Karaciğer nakli ile daha kaliteli yaşama adım attı! -- [18:24] ‘Düzce’de yaşayan vatandaşlarımızı kışkırtıcı tutum izlenmektedir!’ -- [18:19] Şahin; ‘İKV, Türkiye’nin AB’ye açılan kapısı oldu’ --
Gündem
Dünya Veteriner Hekimleri Günü

Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil 25 Nisan Dünya Veteriner Hekimleri Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

Dünya Veteriner Hekimleri Günü

25.04.2020
1306 kez okundu.

Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, 25 Nisan Dünya Veteriner Hekimleri Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

 

 Karanfil yaptığı açıklamada, şu ifadelere yet verdi;

 

   “Dünya Veteriner Hekimler Günü; Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA)ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü, o yıl için belirlenen bir tema çerçevesinde kutlanmaktadır. 2020 yılının teması; “İNSAN VE HAYVAN SAĞLIĞI İÇİN ÇEVREYİ KORUMAK.” Olarak belirlenmiştir.

 

    Altı kıtada sayıları 500 bini geçen veteriner hekim tarafından 20’inci kez kutlanacak olan Dünya Veteriner Hekimler Günü, veteriner hekimler için gurur ve mutluluk kaynağı olmuştur.

 

    Dünya Veteriner Hekimler Günü sebebiyle bir kez daha belirtmek isteriz ki; Sağlıklı hayvan- sağlıklı gıda- sağlıklı insan -sağlıklı toplum ile çevre sağlığı ve biyogüvenlik konularında veteriner hekimler çok önemli çalışmalara imza atmaktadır. Covid-19 pandemisi bir kez daha, veteriner hekimsiz insan sağlığının ve refahının olamayacağını göstermiştir.

 

    Ülkemizde kadim bir sağlık meslek grubundan olan veteriner hekimler; özellikle son 150 yılda tarihe mal olan hizmetlerine, başarılarına, özellikle viral ve bakteriyel salgınların kontrol ve eradikasyonlarındaki engin deneyimlerine, koruyucu hekimlik, epidemiyoloji ve karantina önlemleri konusundaki faaliyetlerine, teşhis ve aşı üretimindeki bilgi birikimlerine ve Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde ülkemize has virüsün izolasyonu ve söz konusu virüsün genetik haritasını ortaya koyan bilim insanlarımızın Veteriner Hekim olmalarına rağmen, ülkemizde halen hak ettiği değeri alamayan ve özellikle son zamanlarda sağlık meslek grubuna yönelik bir kısım yasal düzenlemelere dahil edilmeyen meslek mensuplarıdır. Bu durum da meslek mensuplarımızı büyük bir üzüntüye sevk etmiştir.

 

   Covid-19 sebebiyle tüm veteriner hekimler, mücadele kapsamında sahada olup ülkemizin en büyük metropolünden, ülkenin en ücra köşesindeki köy ve mezrasına kadar ayaktadır. Bir taraftan laboratuvarlara kapanarak hayatları kurtaracak aşı ve serum üretmek için olağan üstü gayret gösterilirken, diğer taraftan sahada, salgın ve zoonotik hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar, hastalık mihraklarına müdahale, tedavi hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi, insanımızın gıda güvenliğinin sağlanması ve sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi hizmetler onlarca riske rağmen gece gündüz demeden devam ettirilmektedir.

 

   Dünyanın bundan sonraki hayatının, ekosisteminin farklı olacağı, gerek milli, gerekse uluslararası bir kabul görürken, ülkesel ve küresel planlamaların önemine dikkat çekilerek, sebeplerin üzerinde durulması gereken bir stratejiden bahsedilmektedir. Düzce Veteriner Hekimleri Odası olarak biz de buna katılıyoruz. Covid-19 ile; Tek Sağlık konseptini tanımlayan, hayvan-insan-çevre sağlığının ayrılamayacağı, önlemenin tedaviden daha önemli ve öncelikli olduğu ve yeni bir yaklaşımla küresel iş birliğinin kaçınılmazlığı daha iyi anlaşılmaktadır.

 

   Koruyucu hekimlik hizmetleri kapsamındaki tüm Veteriner Hekimlik faaliyetleri hem daha ekonomik, hem de insan sağlığı ve çevre sağlığının korunmasını sağlamak adına çok daha etkindir. Çevreyi ve doğal yaşamı korumaya dair her eksiğimizin dünyada doğa dengenin bozulmasına neden olacağını unutmamamız gerektiği hususu bu yıl da Covid- 19 pandemisi ile bir kez daha yaşanarak görülmüştür.

 

   Tüm dünyada sağlık meslek sınıfları hızla ve güçlü bir organizasyonla “Tek Sağlık” konsepti altında birleşirken, ülkemizin de bu konuda ilerleme kaydetmesi bugün ve gelecekte meydana gelmesi olası pandemiler ile milli ve yerli etkin mücadele etme gücüne kavuşmasını sağlayacaktır.

 

   Düzce Veteriner Hekimleri Odası olarak biz de diyoruz ki, Tek Sağlık uygulamaları için yasal ve yapısal düzenlemelere bir an önce başlanmalıdır.

 

   --Tek Sağlık Yasası çıkarılmalı,

 

   --Zoonotik Hastalıklar Kontrol ve Araştırma Merkezi kurulmalı,

 

   --Sağlık Bakanlığında Veteriner Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile

 

   --Tarım ve Orman Bakanlığında Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatları kurulmalıdır.

 

   Dünyanın bundan sonra zoonoz karakterli salgınlar ile daha çok uğraşacağı düşünüldüğünde, Veteriner Fakültelerinin fiziki ve eğitim altyapıları güçlendirilmeli, müfredatına Milli Savunma amaçlı biyogüvenlik, biyolojik mücadele konuları konulmalı, Veteriner Kontrol Enstitüleri her yönü ile güçlendirilmelidir.

 

   Stratejik önemi bir defa daha ortaya çıkan mesleğimiz ile ilgili; fiili hizmet, sağlıkta şiddet, kaliteli eğitim veren fakültelerimiz için olumlu katkıların ve yasal düzenlemelerin olacağı ümidiyle tüm VETERİNER HEKİMLERE gayretleri için teşekkür ederken, Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum.”

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

25.11.2020 14:16

Akyıldız; ‘Kadına şiddet politiktir’

25.11.2020 12:40

Öztürk; ‘Öğretmenler sınıfında güzeldir!’

25.11.2020 17:22

Çevre yolları birbirine bağlanıyor!

25.11.2020 17:04

Yanıkömeroğlu; ‘Kadına şiddet önlenemez bir hal almıştır’

25.11.2020 13:54

Asuk ;‘Kadın hayatın değişmez bir parçasıdır’