Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[15:04] Kitap ve kırtasiye mağazalarında alınacak önlemler açıklandı! -- [14:39] Sürekli İşçi alımı kura çekimi gerçekleşti! -- [14:15] Ticari taksilerde koronavirüs önlemleri! -- [13:58] DÜ'den ‘Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı’ için iş birliği! -- [13:40] Oyuncak mağazalarında Covıd-19 önlemleri! -- [13:23] Şahin, Tarım Bakanlığı istişare toplantısına katıldı! -- [12:40] Oto kuaförleri ve yıkamalarda alınacak önlemler! -- [12:24] 9. Meslek Komitesi toplandı! -- [11:09] Oto kiralama ve galericiler için alınacak Covıd-19 önlemleri! -- [19:03] Personel servis araçlarındaki tedbirler belirlendi! --
Gündem
DÜ Çevre Takımı TEKNOFEST yarışmasında!

Düzce Üniversitesi Çevre Takımı, bu yıl Gaziantep’te gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, TEKNOFEST yarışmasına çevre ve enerji teknolojileri kategorisinde katılıyor.

DÜ Çevre Takımı TEKNOFEST yarışmasında!

8.05.2020
1334 kez okundu.

   Düzce Üniversitesi Çevre Takımı, bu yıl Gaziantep’te gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, TEKNOFEST yarışmasına çevre ve enerji teknolojileri kategorisinde katılıyor.

 

   TEKNOFEST 2020 Teknoloji Yarışmaları kapsamında geçtiğimiz yıldan farklı olarak; Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Helikopter Tasarım Yarışması, Jet Motor Tasarım gibi 23 farklı kategoride yapılacak olan etkinlik, 22-27 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

   Ön elemeyi geçerek, çevre ve enerji teknolojileri kategorisinde TEKNOFEST 2020 Teknoloji yarışmalarına katılacak olan Düzce Üniversitesi Çevre Takımı ekip arkadaşları, Hakkı Erdoğan ve Kübra Gökmen yaptıkları çalışmayı, “Biz DÜ-Çevre takımı olarak en önemli doğal kaynaklarımızdan biri olan ve sürekli azalmakta olan suyun toplu konutlarda geri kullanımını amaçladık. Türkiye’de ortalama yıllık içme ve kullanım suyu tüketimi her bir hane için 316 m3 tür. Kullanım sonrası ortaya çıkan evsel atık sular toplu olarak kanalizasyon sistemine deşarj edilmektedir. Ancak evsel atık suların büyük bir kısmı gri su sınıfına girmektedir.

 

   Tasarladığımız proje ile evlerde banyo, mutfak ve yıkama makineleri gibi alanlardan oluşan atık suyun yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak arıtımı ve geri kazanımı sağlanacaktır. Arıtımı sağlanan atık su rezervuar sistemlerinde, bahçe sulamada, yangın söndürme sistemlerinde, araç ve bina temizliğinde tekrar kullanılacaktır. Bu alanlar konut tasarımına ve projelendirmelere göre artış gösterebilirler. Arıtma işleminde ileri arıtma teknikleri kullanılarak ve sistem için gerekli olan elektrik ihtiyacı güneş panelleri kullanılarak sağlanacaktır. Tasarladığımız bu sistem ile kanalizasyon sistemine doğrudan deşarj edilen gri suyun; sıfır atık mantığına dayalı, arıtım esnasında atık oluşturmadan renk, koku, bulanıklık ve askıda katı madde giderimi sağlanacaktır. Bu sayede işletimi kolay, bakım ve sistem maliyeti düşük, yenilikçi ve sıfır atık düşünce sistemine uygun bir arıtım yöntemi elde edilecektir.” şeklinde anlattı.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

30.05.2020 19:26

Sağlık Bakanlığı’ndan servisler için corona rehberi!

28.05.2020 14:54

Kaynaklar tükeniyor… Tek dünya düzenine yaklaşıyoruz!

1.06.2020 13:16

Kamu bankalarından kredi paketi!

28.05.2020 20:30

Erdoğan yeni kararları açıkladı: Seyahat kısıtlaması kalktı, kafe ve restoranlar açılacak!

30.05.2020 15:59

Bekçi hırsızların saldırısına uğradı!