Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[12:43] Yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi! -- [12:38] Evde corona hastası varsa nelere dikkat edilmeli? -- [18:10] 'Düzce'den nemalanmaya çalışanlara müsaade etmeyeceğiz' -- [18:01] Celil Yağız Sahnesi’ne düzenleme! -- [17:36] Özlü; ‘Bölgenin en güçlü itfaiye teşkilatı kuruluyor’ -- [16:40] Özlü; ‘Dört bir yanda çalışıyoruz’ -- [15:53] ‘15 yaşındaki çocukların dağa gidince mi iradesi oluyor’ -- [13:01] Karaciğer nakli ile daha kaliteli yaşama adım attı! -- [18:24] ‘Düzce’de yaşayan vatandaşlarımızı kışkırtıcı tutum izlenmektedir!’ -- [18:19] Şahin; ‘İKV, Türkiye’nin AB’ye açılan kapısı oldu’ --
Gündem
Öztemiz’den Dünya Çiftçiler Günü mesajı!

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, ülkemizde yaşanan Koronavirüs (COVİD-19) salgınında mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yanı sıra çiftçilerimizin de unutulmaması gerektiğini vurgulayarak önemli açıklamalarda bulundu.

Öztemiz’den Dünya Çiftçiler Günü mesajı!

13.05.2020
854 kez okundu.

  Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, ülkemizde yaşanan Koronavirüs (COVİD-19) salgınında mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yanı sıra çiftçilerimizin de unutulmaması gerektiğini vurgulayarak önemli açıklamalarda bulundu.

 

   14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü dolayısı ile çiftçilerimizin gününü kutlayan Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “COVİD-19 salgınına karşı insanlarımızın sağlığını korumak için büyük fedakârlıklarla gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarımızı takdirle izliyoruz ve onlarla gurur duyuyoruz. ‘Hayat eve sığar’ uygulaması ile evlerimize kapandığımız bu zor süreçte sağlık çalışanları gibi alkışlanmayı hak eden çiftçilerimizi de unutmamamız gerekir. Çiftçilik zordur, her koşulda emek, alın teri ve fedakârlık ister. Çiftçilerimiz içinde bulunduğumuz bu zor süreçteki tüm risklere rağmen milletimize besin ve gıda temininin sekteye uğramaması için gece gündüz çalışarak ve alın terini toprağa dökerek üretimi aksatmadan sürdürmeye devam etmektedir.” diyerek çiftçilerin özverili çalışmalarının önemine dikkat çekti.

 

Gelişmiş Ülkelerde Yaşanan Kargaşanın Ülkemizde Olmamasındaki

En Büyük Pay Çiftçilerin

 

   Çiftçilerin büyük bir özveri ile tarlalarına, bahçelerine ve hayvan barınaklarına giderek üretimin devamı yönünde irade koyduklarını söyleyen Prof. Dr. Öztemiz, çiftçilerimizin bu duyarlı davranışı göstermemesi durumunda ülkemizin gıda güvenliği sorunu ile karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile gıdada yaşanan karmaşanın ülkemizde olmamasının ve market raflarının sürekli dolu kalmasındaki en büyük payın gıda zincirinin ilk halkasını oluşturan çiftçilerimiz sayesinde olduğunun altını çizen Öztemiz, yaşadığımız pandeminin gıda güvenliğinin ne kadar hayati önem taşıdığını ve gıda güvenliğinin teminatının çiftçiler olduğunu gösterdiğini vurguladı.

 

Çiftçilerimize Desteklerin Devam Etmesi Gerekiyor

 

   Çiftçilerimizin, gıda temini görevinin yanı sıra özellikle istihdam başta olmak üzere, tarıma dayalı sanayiye sağladıkları hammadde yönüyle de ekonomiye olan katkılarının çok büyük olduğunu dile getiren Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Böyle kriz durumlarında toplumun özellikle de ekonominin adeta sigortası konumundadırlar. Pandemi sürecinde sayıları şu an itibariyle 30’dan fazla ülke, tarım ürünleri ihracatına kısıtlama getirmiştir. Bu nedenle ithalat yapmakta çözüm olmayacaktır. Bu bağlamda, çiftçilerimizin ve kırsal kesimde yaşayanların tarımsal faaliyet olanaklarının güçlendirilmesi, üretimde girdi maliyetlerinin düşürülmesi için desteklemelerin devamlılığının sağlanması ve hayat standartlarının arttırılmasını sağlayacak sistem ve programların güçlendirilerek uygulanması hayati önem taşımaktadır.” dedi.

 

   Çiftçilerimizin çalıştıkları zor şartları hatırlamak amacı ile 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulan Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kararı ile 14 Mayıs’ın her yıl Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlandığını hatırlatan Prof. Dr. Sevcan Öztemiz,  “Çiftçilerimiz tarladan mutfağa üretimin her aşamasında emek ve alın teri dökerek toprağı işlemektedir. Tüm bu cabalar karşısında çiftçilerimizin yüzünün güleceği bol, bereketli ve kazançlı hasat yılları dileğiyle,  tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlar ve çiftçiliğin önemini vurgulamak ve farkındalığı artırma için herkesi bu özel günde kısa süreliğine de olsa saat 21.00’de balkonların ışığını yakıp söndürmeye davet ediyorum.” ifadeleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

25.11.2020 14:16

Akyıldız; ‘Kadına şiddet politiktir’

25.11.2020 12:40

Öztürk; ‘Öğretmenler sınıfında güzeldir!’

25.11.2020 17:22

Çevre yolları birbirine bağlanıyor!

25.11.2020 17:04

Yanıkömeroğlu; ‘Kadına şiddet önlenemez bir hal almıştır’

25.11.2020 13:54

Asuk ;‘Kadın hayatın değişmez bir parçasıdır’