Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[17:52] 18 yaş altı için veli şartı kaldırıldı! -- [17:10] DÜ önemli bir başarıya daha imza attı! -- [15:43] 15 Temmuz şehitleri anısına sancak koşusu düzenlendi! -- [14:53] Düzce’nin LGS'deki gururu Alperen Ün oldu! -- [12:28] Asfalt yama çalışmaları devam ediyor! -- [12:05] LGS sonuçları açıklandı! -- [12:00] İşten çıkarma yasağı Haziran 2021’e kadar uzayabilecek! -- [10:01] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [09:51] Van ve Siirt’ten acı haberler! 9 şehidimiz var! -- [16:56] 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında şehitliğe ziyaret! --
Gündem
Esmer; ‘Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır’

Vatan Partisi Düzce Merkez İlçe Başkanı Hamiyet Esmer, Kıdem tazminatı hakkında açıklama yaptı. Esmer; “Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır” dedi.

Esmer; ‘Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır’

29.06.2020
1277 kez okundu.

   Vatan Partisi Düzce Merkez İlçe Başkanı Hamiyet Esmer, Kıdem tazminatı hakkında açıklama yaptı. Esmer; “Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır”dedi.

 

   Vatan Partisi Düzce Merkez İlçe Başkanı Hamiyet Esmer yaptığı açıklamada;

 

   “Kıdem tazminatı işçilerin en önemli haklarından biridir. Bu hak, günümüzde ciddi ve genellikle yeterince kavranılmayan bir saldırı altındadır. Bugün sonbahara ertelenmiş gibi gözüken kıdem tazminatı fonu, 16 milyon kadar işçiyi doğrudan ilgilendirmektedir.

 

   Kıdem tazminatı hakkı, işçinin birçok önemli hakkından yalnızca biridir; ancak önemli bir haktır. Bu hakkın korunması ve daha da geliştirilmesi gerekir.

 

   Günümüzde işçilerin büyük bir çoğunluğu, yasada yer alan kıdem tazminatı hakkından yararlanamamaktadır. Kaçak çalıştırılan işçiler, belirli bir işyerinde bir yıldan az süreli çalışanlar, işyerinden işverenin bir hatası olmadan kendi isteğiyle ayrılanlar (evlenen kadınlar ve askere gidecek gençler hariç), kendisinin bir hatası nedeniyle tazminatsız işten çıkarılan işçiler, belirli süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılanlar kıdem tazminatı alamaz.

 

   Kıdem tazminatı hakkını geliştirmenin öncelikli tercih edilmesi gereken yolu, işçinin işten her türlü çıkarılışında ve işçinin işten her türlü ayrılışında, asgari bir yıl çalışma koşulu da kaldırılarak, işçinin çalıştığı süre ile bağlantılı bir biçimde hesaplanan bir kıdem tazminatının kendisine ödenmesi ve kıdem tazminatı tavanının kaldırılmasıdır. Uygulanması en kolay yol bu çözümdür.

 

   Eğer bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacaksa, bu fonun işçi aleyhine işlememesi için bazı özellikler gereklidir. Bu fon bireysel hesap biçiminde değil, işsizlik sigortası fonunda olduğu gibi bir havuz biçiminde olmalıdır. İşçilerin her günkü çalışmalarına ilişkin prim işverence yatırılmalıdır. İşçinin işten ayrılması sırasında en azından son ücreti üzerinden hesaplanacak kıdem tazminatı, devlet güvencesi ve denetimi altındaki bu havuz fondan ödenmelidir. İşçinin kıdem tazminatının kaç günlük ücret üzerinden ödeneceği yasayla düzenlenmeli ve 30 günün üstüne çıkarılmalıdır. Bu fonun yönetiminde işçiler ve işverenler de etkili bir biçimde temsil edilmeli ve fon kaynaklarının kıdem tazminatı ödemesi dışında başka amaçlarla kullanılması engellenmelidir. Hangi koşullarda bu fondan ödeme yapılacağı ayrıntılı olarak düzenlenmeli, işçinin iş güvencesini ortadan kaldıracak bir düzenleme getirilmemelidir. Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır.

 

   Kıdem tazminatı, çalışma yaşamına ilişkin başka düzenlemelerle birlikte ele alınmalıdır. İşsizlik ödeneğine hak kazanma koşulları kolaylaştırılmalı, işsizlik ödeneğinin ödenme miktarı ve süresi artırılmalıdır. İşsizlik ödeneğinin sona ermesinin ardından işsizliği sürenlere devlet yardımı uygulaması getirilmelidir” dedi.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

9.07.2020 16:00

TSO; ‘Düzcesporumuz’un yanındayız’

9.07.2020 13:16

Düğün ve nişan törenlerinde gözlemci bulundurulacak!

9.07.2020 13:25

Sakarya’da patlama… Acı haber geldi!

9.07.2020 16:34

TFF'yi istifaya çağırdı!

9.07.2020 17:26

Yıl boyu verilen mücadele ve alın teri heba edildi!