Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[16:55] İYİ Partili Gençler çöp topladı! -- [19:38] Turistik yerlerde inceleme yaptı! -- [19:26] Çamköy mevkiinde çıkan yangın kısa sürede söndürüldü! -- [18:50] İYİ Parti Meclis Üyeleri 500 Gün kitapçığını değerlendirdi! -- [18:39] 10 yıllık su sayaçları değişiyor! -- [18:25] Mezarlıklar koruma altına alınıyor! -- [17:52] Meslek lisesi öğrencileri 28 Eylül’de staja başlayabilir! -- [17:25] Sokak satıcısı suçüstü yakalandı! -- [17:06] Kestane toplarken uçuruma yuvarlanan kişi kurtarıldı! -- [16:16] Filyasyon ekibini yanıltana cezai işlem uygulanacak! --
Gündem
Dinçer; ‘Düzce Kasrı imar komisyonumuzun bilgisi dışında yıkılmıştır’

İyi parti belediye meclis üyesi ve imar komisyonu temsilcisi Doç. Dr. Erkan Dinçer, Düzce Kasrı'nın yıkılması ile ilgili herkesin merak ettiği soruları Düzce Belediyesi'ne sordu.

Dinçer; ‘Düzce Kasrı imar komisyonumuzun bilgisi dışında yıkılmıştır’

4.08.2020
737 kez okundu.

   İyi parti belediye meclis üyesi ve imar komisyonu temsilcisi Doç. Dr. Erkan Dinçer,  Düzce Kasrı'nın yıkılması ile ilgili herkesin merak ettiği soruları Düzce Belediyesi'ne sordu.

 

   Dinçer, Düzce’de bir yapı daha yıkılan yapılar arasında yerini almış, yapımı, yaşatılması ve belediyeye devri bir hayli meşakkatli süreçler içeren Düzce Kasrı, haftalarca tadilat yapıldığı haberleri ile basın aracılığı ile gündeme getirilirken, kamuoyu, biz belediye meclis üyeleri ve özellikle de imar komisyonumuzun bilgisi dışında yıkılmıştır" dedi.

 

   Dinçer, "Her eser milli servettir, vatandaşın vergileri ile yapılmaktadır ve her kamu malında tüyü bitmemiş yetim hakkı bulunduğunu belediye yetkililerine tekraren hatırlatarak İyi Parti olarak şu soruları sormak isteriz:

 

   1- Oldukça uzun zaman önce başladığı belediye internet sitesi ve basın kanalı ile duyurulan Düzce Kasrının statik yapısı hakkında bir incelemenin, projenin olmaması veya bulunamaması nedeniyle yapılamadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle önce yapı tadilatı yapılmağa çalışılmış, masraf edilmiş daha sonra da yapı çürük diye yıkılmıştır.  Gerekli ön incelemelerin yapılamaması nedeniyle tadilat için yapılan harcamalar ne boyuttadır, ne kadar ödeme yapılmıştır?

 

   2-Binada çöken kısım müstecirin sonradan ilave ettiği bir kısım mı yoksa ihale edilip hakkediş öncesi kontrol edilerek teslim aldığı ana binada mıdır? Yıkım için ayrıca ne kadar ücret ödenmiştir?

 

   3-Bu binayı yapan firma aynı tarihte yaklaşık 11 binayı aynı sistemle yapmıştır, diğer binalar ile alakalı herhangi bir sıkıntı gündemde değil iken sadece Düzce kasrının çürümüş ve çökmüş olması bizlere pek de inandırıcı gelmiyor.

 

   4-Meclis üyesi ve Beltur yönetim kurulu üyesi Murat Aydın binayı yıkma kararını "sayın bakan" verdi açıklamasında bulunmuştur. Bu itibarla Sayın Belediye Başkanı bu yıkım kararını teknik bir rapora dayanarak mı vermiştir  yoksa kendi şahsi insiyatifi ile mi bina yıkılmıştır

 

   5-Belediye Başkan Yardımcısı  Sayın Cengiz Tuncer "bir gece çok yağmur yağdı çatı çöktü" diye beyanda bulunmuştur.  O gece çok yağmur yağmasa ve tadilat bitip vatandaşın hizmetine açılsa vatandaş içerdeyken, çürük olduğu iddia edilen bu bina çökse idi kamuoyuna  ne gibi bir açıklama yapılacaktı?

 

   6- İlgili binanın statik projesi yok denmektedir. Oysa bu  binayı Düzce Valiliği ihale ile yaptırmıştır. Statik projeler olmadan firmaya devlet nasıl ödeme yapmıştır, hangi yetkililer binanın kesin kabulünü yapıp binayı teslim almıştır. Bunun mantıklı bir izahını belediye yetkilileri yapabilir mi?

 

   7-Meclis üyesi ve Beltur yönetim kurulu üyesi Murat Aydın'ın sosyal medyada yayınladığı videoda eliyle bükmeye çalıştığı galvaniz parçalarının çatı elemanları olduğu net şekilde görünürken, bu ekipman üzerinden binanın çürük olduğu algısı yaratmaya çalışmak ne kadar gerçekçidir?

 

   8- Belediye'den teknik yeterliliği olmayan birçok kişi  konu ile ilgili açıklamada bulunurken, imardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı ve ekibinin, yıkım ve yapım konularından asıl sorumlu iken Düzce Kasrı ile alakalı herhangi bir açıklama yapmamasının ve konuya müdahil olmamasının sebebi nedir?

 

   9-Eğer iddia edildiği gibi bu bina çürümüş, kolonları yere tesbit eden elemanları boşa çıkmış, temel betonu çatlamış ise o zaman niye yapanlar hakkında hiç bir şikayette bulunulmamıştır.

 

   10- Binaya dair daha önceki kiracılar ile yapılmış bir sözleşme var mıdır? Sözleşme binaya ek yerler yapılmasına müsaade etmekte midir? Bu ve benzeri sözleşmeler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır ?" dedi.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

20.09.2020 21:00

Otomobilde uyuşturucuyla yakalanan 2 kişi tutuklandı!

20.09.2020 20:50

Türkiye'de kaçak elektrik kullanım haritası!

23.09.2020 14:47

Uyuşturucu operasyonlarında 4 kişi tutuklandı!

22.09.2020 16:06

Belediyeden 550 aileye kırtasiye çeki!

21.09.2020 17:44

Uzaktan eğitimi iyileştirme çalıştayı online gerçekleştirildi!