Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[17:03] Selzedelerin “umut ışığı” oldular! -- [14:54] Akçakocalı iş adamından ilçeye yatırım! -- [12:59] İyi Parti’den selzedeler için kitap kampanyası! -- [12:08] Küçük tenisçilerden madalya! -- [12:03] Sokak Hayvanları için bir araya geldiler! -- [11:50] Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi alanında bir ilki gerçekleştirdi! -- [17:13] İstişare toplantısı gerçekleştirildi! -- [15:42] CHP'den Tank Palet fabrikasının devrine tepki! -- [14:45] Akçakoca’da Mevsimlik Tarım İşçilerine Sağlık Taramaları Başladı -- [14:19] Yağmur suyu mazgalları temizleniyor! --
Sağlık
Dܒden başarılı bir ameliyat daha

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Akduman ile Arş. Gör. Dr. Selim Ulucanlı tarafından “Transmastoid Yaklaşımla Fasiyal Sinir Dekompresyonu ve Dış Kulak Yolu Atrezisi Açılması” ameliyatı gerçekleştirildi.

Dܒden başarılı bir ameliyat daha

05.02.2016
361 kez okundu.

 

Gerçekleştirilen ameliyat süreci ile ilgili önemli bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Akduman, 52 yaşındaki bir hastanın,  6 ay önce geçirdiği araç dışı trafik kazası sonucu nedeniyle hastanede 19 gün yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi edildiğini söyledi.

 

“Hastamızda aynı zamanda sağ dış kulak yolu atrezisi ve yüz felci de gelişmiştir. Yüz felci nedeniyle ‘göz koruması’ önlemleriyle birlikte takip edilmiştir. Yaklaşık bir ay önce polikliniğimize başvuran hastamızda, sağ dış kulak yolu atrezisi, işitme kaybı ile birlikte yüz EMG’sinde fasiyal sinir paralizisinde iyileşme olmadığı tespit edilmiş olması üzerine ameliyat planlanmıştır” diyen Akduman, planlandığı şekilde hastaya transmastoid yaklaşımla fasiyal sinirin genikulat ganglion, timpanik ve mastoid bölümlerinin dekompresyonu ve sağ dış kulak yolu atrezisi açılması ameliyatını başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

"6 ay ila 1 yıl arasında düzelme bekliyoruz"

 

Ameliyatın sonrasında hastanın iyileşme süresiyle ilgili olarak bilgilerde veren Akduman, şunları söyledi:

 

“Hastada işitme ve dış kulak yolu açılması açısından 1-2 ay içinde düzelme bekliyoruz. Fakat yüz sinirinde iyileşme süreci biraz geç olduğundan 6 ay ila 1 yıl içerisinde düzelmeye ait gelişme olmasını bekliyoruz.  Bu tür ameliyatlarda tamamen olmasa da, hastanın gözünü kapatabilmesi ve istirahatte yüzünde asimetri olmaması başarılı bir sonuç olarak değerlendirilir.

 

Bununla birlikte hastamızda erken postoperatif dönemde özellikle gözünü kapatma fonksiyonunda bariz düzelme gözlenmiştir. Bunun kırık kemik parçalarının yüz sinirine yaptığı baskının ameliyat esnasında ortadan kaldırılması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.”

 

Deneyim gerektiren ameliyatlar

 

Gerçekleştirilen ameliyatın, KBB Hastalıkları ameliyatları arasında teknik olarak altyapı ve deneyim gerektirdiğine dikkat çeken ve ameliyatın sonuçlarını hastalar ve üniversite Hastanesi açısından değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Akduman, “Birçok gelişmiş üniversite hastanesinde deneyimli hocalarımız tarafından bu tür ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Tarafımızca yapılan bu tür ameliyatlar ile hastalarımızın İl dışındaki bir merkeze gitme zorunlulukları ortadan kalkmıştır. Biz ekip olarak hastalarımızın tanı ve tedavilerinin en iyi şekilde yapılması için çalışıyoruz” sözleriyle açıklamalarına son verdi.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

22.08.2019 11:50

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi alanında bir ilki gerçekleştirdi!

21.08.2019 12:42

Mobil kanser tarama tırının mesaisi sona erdi!

21.08.2019 14:45

Akçakoca’da Mevsimlik Tarım İşçilerine Sağlık Taramaları Başladı