Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[16:33] Bekçilik fiziki yeterlilik sınavı nasıl yapılacak? -- [10:53] Kayıp kadın eski eşinin evinde bulundu! -- [10:45] Pat pat kazası: 3 yaralı! -- [10:40] Alman genç İslam'ı seçti! -- [10:02] Şahin; ’Bu acının bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz’ -- [17:21] Bıyık; “Üzüntümüz taze” -- [17:13] Şiddetli yağış geliyor! -- [16:23] 17 Ağustos depremini unutmadılar! -- [16:08] 17 Ağustos’u andılar! -- [15:31] Kavşak çalışmaları devam ediyor! --
Sağlık
AŞI FARKINDALIĞI İÇİN YÜRÜDÜLER

Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü, sağlık çalışanları ve öğrencilerinde katılımıyla Dünya Aşı Haftası münasebetiyle farkındalık oluşturmak ve aşının önemine dikkat çekmek adına yürüyüş düzenledi.

AŞI FARKINDALIĞI İÇİN YÜRÜDÜLER

25.4.2019
149 kez okundu.

Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Aşı Haftası etkinlikleri kapsamında Çuhallı bölgesinden başlayarak yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe İlçe Sağlık Müdürü Dr. Numan Çabuk başta olmak üzere, ilçede görev yapan sağlık çalışanları ile lise öğrencileri katılım sağladı.

 

 

Merkez Cami önünde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan ve haftanın önemiyle ilgili açılan stantta son bulan yürüyüşün ardından açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Numan Çabuk, her yıl Nisan ayının son haftasında Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen etkinliklerle Dünya Aşı Haftası faaliyetleri yapıldığına değinerek, “Koruyucu sağlık hizmetleri arasında en etkili olanlarından biri hâlâ aşılamadır. Aşılar, bir grup hastalığın önlenmesinde oldukça etkili ve güvenli koruyucu hizmetlerdir. Aşılama, kişilerin bireysel olarak temin etmeleri gereken hizmetler olmalarının ötesinde, iyi örgütlenmiş temel sağlık hizmetlerine sahip sağlık sistemleri aracılığıyla sunulabilirler” dedi.

 

 

 

SON 30 YILDA HASTALIKLAR AŞIYLA AZALTILDI

 

Aşı programlarının yaygın şekilde uygulanmasıyla, son 30 yılda aşıyla önlenebilen hastalıklardan kaynaklanan ölümlerde dramatik azalma meydana geldiğini de ifade den Çabuk, şöyle konuştu;

 

 

“Daha önce birçok çocuğun hastalanmasına, ölmesine neden olan Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci, Hepatit A,Hepatit B,Hib Menenjiti, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Su Çiçeği, Pnömokok Menenjiti Ve Zatüresi, Rota Virus hastalıklarını aşılar sayesinde neredeyse unuttuk. Çiçek hastalığı ise aşı sayesinde yeryüzünden silindiği için artık aşısı bile yapılmıyor.

 

Bir virüsün herhangi bir toplulukta yayılmasını önlemek için aşılama oranının yüzde 95 civarında olması gerekir. Aşılar sadece aşılanan kişiyi değil, bulaşıcı hastalıkların topluma yayılmasını engellediği için aynı zamanda erişkinleri yani tüm toplumu da korumuş olur. Bu yüzden her şeyin başı sağlık sağlığın başı aşı.”

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

15.08.2019 13:06

GETAT Polikliniği yeni binasında