Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[19:32] Empati Parkuru'nda gözleri kapalı yürümekte zorlandılar -- [19:28] HEM ÜRETİYOR HEM DONATIYORUZ -- [19:23] Kamyonu dükkana çevirdi -- [19:21] Düzce’nin yüksek tepeleri beyaza büründü -- [19:18] Ayaktaki tıkalı damarlar Perifer Anjiyo ile açılıyor -- [19:12] ZABITA EKİPLERİ HER İHBARI ANINDA DENETLİYOR -- [19:11] Hamsiye rağbet düştü, Barbun ve Mezgit satışı yükseldi -- [19:01] Düzce İtfaiyesi 2020 yılında bin 471 olaya müdahale etti -- [18:52] Kar yağışı uyarısı ekipleri harekete geçirdi -- [18:51] TÜRKİYE’YE ÖRNEK KENT BİLGİ SİSTEMİ --
Yaşam
Empati Parkuru'nda gözleri kapalı yürümekte zorlandılar

Düzce’de görme engellilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmak için Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 'Empati Parkuru' kuruldu. Parkuru kullanan genç katılımcılardan kimisi yürümekte zorluk çekerken kimisi de yere düştü.

Empati Parkuru'nda gözleri kapalı yürümekte zorlandılar

13.01.2021
269 kez okundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, farkındalık oluşturmak ve engelliler ile empati kurulabilmesi amacıyla 'Empati Parkuru' kuruldu. Kurulan parkurda, gözleri bağlanan katılımcılardan, beyaz baston ile parkurda yürümeleri istenerek, görme engelli bireylerin her an karşılaştığı sorunları yaşayarak anlamaları sağlandı. İlginin büyük olduğu Empati Parkuru'nda, katılımcılardan kimisi yürümekte zorluk çekerken kimisi de yere düştü.

 

Gençlik ve Spor İl Müdürü İsa Yazıcı, engelli vatandaşların sorunlarını çözüme kavuşturmak için her şeyden önce bu meseleye ilişkin toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesi gerektiğine inandıklarını belirterek “7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle bizde hem farkındalık oluşturmak hem de Gençlik Merkezimizde özellikle gençlerimizin de bu empatiyi kurmalarını sağlamak adına empati parkurunu kurduk. Asıl maksadımız engelli bireylerimizin sosyal yaşamda hayatlarını kolaylaştırmak adına bu parkurların buna benzer uygulamaların yaygınlaşmasını sağlamak. Ayrıca uygulama alanında engelli olmayan bireylerin engelli olan vatandaşlara engel olmamalarını sağlamak. Çünkü sosyal hayatta biz engelli bireyler için özel yapılan alanlarda bazen onların hayatlarını zorlaştırmak adına farkındalıkları görmezden gelerek, onların hayatlarını zorlaştırıyoruz. Biz burada bu parkuru daha sabit daha bilimsel hale getirerek özellikle öğrencilerimizi bu parkurumuza davet edeceğiz. Bu parkurun bilinçlendirme seviyesini artırılmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu çalışmaları gençlik merkezimizin yapmış olması ayrıca anlamlı. Bu vesile ile buradan engelli bireylerimize hayatı kolaylaştırma adına onlara yardımcı olmak ve onlara engel olmamak adına parkuru kurduk Herkesi engelli bireylerin yaşamına katkı sunmaya hassas davranmaya, onlara daha fazla kolaylık sağlamaya ve şehrimizde onlara daha fazla yaşam imkanı sunmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“Sarı çizgi, bir levhanın veya bir ağacın dibinde bitiyor”

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Gölyaka Şubesi Başkanı İsmail Karduz, “Güzel bir çalışma olmuş. İçinde bulunduğumuz hafta biliyorsunuz ki Beyaz Baston Haftası. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Hayatın kolaylaşması için bu parkurların caddelerde, sokaklarda güzel bir şekilde yapılması. Normalde de vatandaşlar tarafından işgal edilmemesi gerekiyor. Örneğin bir sarı çizgi, bir levhanın veya bir ağacın dibinde bitebiliyor. Biz onları anlayamazsak çarpabiliyoruz. Bunların dizaynı yapılırken tüm hesaplamalar, ölçümler yapılması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

 

“Onlar her gün böyle yaşıyorlar”

Gözleri bağlı şekilde parkuru kullanan Efe Batı ise “Görme engellileri bu parkurlar da olsa tam olarak anlayamıyoruz. Sonuçta bizim kısa süreli yaptığımız bir şey bu. Onlar her gün böyle yaşıyorlar. Ne kadar parkur yapsak da tam olarak hiçbirini anlayamıyoruz. Parkurun birçok zorluğu olsa tabii ki. Sonuçta göremiyoruz, çok zor bir şey bu. Bazı engelleri hissedemiyoruz” dedi.

 

Bahçeşehir Bölgesi'ndeki Gençlik Merkezi binasına kurulan parkura öğrenciler de davet edilerek engelli bireylerin yaşadığı zorluklar anlatılacak.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

9.01.2021 13:25

Kayışoğlu Ailesinin Acı Günü

13.01.2021 19:21

Düzce’nin yüksek tepeleri beyaza büründü

13.01.2021 19:32

Empati Parkuru'nda gözleri kapalı yürümekte zorlandılar