Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[15:55] Yama çalışmaları devam ediyor! -- [15:44] Çocuklar doyasıya eğlendi! -- [15:40] Budama ekipleri Konuralp’te! -- [15:35] Temizlik seferberliği sürüyor! -- [13:38] İkinci üniversiteye yoğun ilgi! -- [13:28] SODAM projesi devam ediyor! -- [12:22] Palamut ve Briç Festivali sona erdi! -- [12:08] AK Parti, Yığılca ilçe danışma meclisi toplantısı yapıldı -- [11:54] ‘Afet Çantası Hazırlama’ etkinliği! -- [11:28] SİZİN DE Mİ SÖYLEYECEK SÖZÜNÜZ YOK? --
Yazarlar
KİM BU SADETTİN KANTAR?
AYFER ÖZTÜRK YÜKSEL

AYFER ÖZTÜRK YÜKSEL

19.4.2019
723 kez okundu.

Düzce Siyasetinde Sahte Bir Hesap, Gerçek Bir Başarı

"Sadettin Kantar" ve  "Sosyal Medyada Siyasetin Çarkı Nasıl Değiştirilir?”

      

            Malumunuz üzerine Yerel Seçimlerde Düzce’de kıran kırana bir mücadele yaşadık. Hepsi de kendi alanlarında başarıları olan, toplumda karşılığı olduğu düşünülen ve partilerinin sağlam desteği ile yola çıkmış adaylardı. Bilirsiniz " aday" açıklandığında elbette ki partisinin ve yönetimlerinin tam desteği ile yürünür. Bunlar alışılagelmiş durumlar. Lakin bu sefer normalin dışında ruhsuz sosyal paylaşım sitelerinden çok farklı bir durum vardı.

 

 Sosyal medyanın ulaşım kitlesi, eşit reklam ve tanıtım hakkının oluşmaması gibi durumlarda kullanım alanı artarak bu arenada dikkatimizi çeken bir isim var. Çekmemesine imkân ve ihtimal yok. Her yere yetişen, her paylaşımda bir yorumu ve bir cevabı olan Faruk Özlü için yazılan her şeyi kendinde dert edinen biri.

 

      Sosyal Medyanın en iddialı hesabı   "Sadettin Kantar". Kimdir bu Sadettin Kantar?

 

            Sahte bir hesapla geldi. Gerçek bir kimlik kullanmadı. Ama klavyenin başında inanmış ve hırslı biri olduğunu karşıt fikirde olsalar dahi her kitleye hissettirdi.

 

 Bu röportajla kendisini ve seçimlere bakış açısını biraz daha yakından tanıyacağız.

 

Sn. Kantar size muhalif biriyle röportaj yapmayı kabul etmek cesur bir hareket bu nedenle ayrıca teşekkür edelim ve başlayalım.

 

       Sn. Kantar, Sosyal Medya Düzce Platformunuzda Düzce'nin en fenomen, en çatışmacı, siyasi parti destekçisisiniz. Sadettin Kantar ismi gerçek kimliğiniz değil. Böyle bir sayfanın yola çıkış noktası yani kuruluş amacı tam olarak nedir?

 

        " Aslolan kimliğin ve hesabın yanlış olması değil, üslubun ve anlatılanın doğru olmasıdır "diyen Kantar'ın Faruk Özlü’ye karşı kontrolsüz bir sevgisi ve hayranlığı olduğu aşikâr. Partilerin sosyal medya hesaplarının dışında kalan insanüstü bir çalışma örneği.

 

 Kendisinin aldığı en büyük eleştiri , " paralı kalemşor" Bunu dile getirdiğimdeyse “sana para verilse sen ne kadar anlatabilirsin Erdoğan Bıyık’ı, ben ne kadar anlatabilirim Ömer Küçüğü” cevabını alıyorum.

 

 Sayfasını adıma yazılan cevap mektubuyla fark ettiğim, dönem dönem kapıştığım sert yorumlara girdiğim bir isim olsa da, saygısız ve küfür içerikli hiç bir yorumun içinde yer almadı.

 

    MHP Belediye Başkan Adayı Sn. Erdoğan Bıyık’ın Düzce TV’deki programına yapmış olduğu " 1400 yorum" la günün en trend haberi oldu. Ve Erdoğan Bıyık bunun üzerine bir basın açıklaması yaptı.

 

“Yaptığı yorumların aslında 16 soru kalıbı üzerinde olduğunu” söyleyen Kantar; itham ve iddia kalıplarından uzak, sağlamcı ve eleştirisel bakışla gelen eleştirilere cevap verme ve yetişme hırsı. Ve ulaşılmaya çalışılan, merak edilen " Sadettin Kantar "olmak.

 

     Parti yönetimi ile resmi bağlantısının olmadığını, geçmiş dönemlerde yönetimde bulunduğu zamanlardan Sn.Faruk Özlü ile tanışıklığını ifade ederken;

 

" Her parti gibi Ak Parti’nin de bir sosyal medya ekibinin olduğunu ama hiçbir şekilde alakasının olmadığını, başında bulunduğu veya yönettiği bir ekibi olmadığını söylüyor. Burada çelişkiye kapılıyorum.1400 yorum trafiğinin başkahramanı. Ve tek isim ???

 

                “Bireysel bir sayfanın takibini yapıyorum. Elbette ki aynı doğrultuda gittiğimizde benzer yorumlarda olmadı değil” cevabıyla yine kafa karıştıran bir durum olduğunu hatırlıyorum. Sadettin Kantar sayfasında iki zıt kutup arasında gidip gelen bir ruh taşıdığı da bariz anlaşılır nitelikte.Bir yanda naif sevgi dolu, bir yanda keskin, hırslı ve inat.

 

“Her insanın fıtratı farklı, çoğu zaman ikili diyaloglara girdiğimde farkında olmadan olayın hakarete verdiği bir noktaya geldiğini sonradan fark ediliyor. Siyasetin doğası gereği bu durumun karşı tarafa bilgi aktarımından çıkıp münakaşaya döndüğü noktayı anladığımda " dur desem de”  fıtratım  " sen bilirsin " demeye müsait olmadığından bazı sorunlar yaşadım.

 

 

BUNUN FARUK ÖZLÜ ‘YE ZARAR VERDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYOR MUSUN?

 

             “ Hayır, çünkü çoğu yerde fikirlerin bana ait olduğunu, ne partiyi ne teşkilatı, ne bakanı bağlamayacağını defalarca kez yazdım. Faruk Özlü ’nün Düzce’ye gönderilme amacı "Basit bir Belediye idaresi "nden çok daha fazlasıydı. Beni en çok zorlayan aynı sorulara cevap vermek oldu. 4 aydan uzun bir süre "bakanken ne yaptı" sorusuna cevap vermeye çalıştım.”

 

“Haber sitelerindeki olumsuz yorum yapanların sayısı fazla olduğundan onlara cevap vermek çok zamanımı aldı. Bedel karşılığı yazdığım algısı beni çok yordu.”

 

“ Eleştirilerimi, kimseye hakaret ve küfür etmeden soru odaklı yapmayı tercih ettim. Bunu da süreç boyunca başardığımı düşünüyorum. Kendi kontrolümü sağlasam da karşı tarafın kontrolünü sağlamak benim elimde olmadığından bazen işler kontrolden çıktı.  Aynı ithamlara defalarca kez cevap vermek yorucuydu.”

 

“Faruk Özlü ‘nün katıldığı bir yayına 10’un üzerinde sahte dedikleri bir hesabın sahtesini kurarak sabote etmeye varacak kadar ismimin karşı tarafta karşılık bulması beni ayrıca bir değişik ruh haline büründürdü. Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim.Tehdit aldım. Aldığım tehditlerin belgelerini saklıyorum. Tehditlerin hiçbiri hakaret küfür aşağılama yaptığımdan dolayı değil. Sadece soru sorduğumdan dolayıdır.

 

“Bu çok enteresan.Ve seçimin yörüngesini değiştirecek kişilerden tehdit almama rağmen bunu siyaset malzemesi yapmadım.”

 

“İlk kendimi muhasebe etmeyi prensip edinmiş biriyim. Kendi yaptıklarımı kontrol ettim. Bu milleti bir arada tutma, belli hedeflere yönlendirebilme kabiliyeti olan tek isim bana göre. Bende çok ayrı bir noktada. Milletvekilliği ve bakanlığı döneminde teşkilatta bulunmuş biriyim, şuan bir bağım yok.”

 

“O dönemde milletvekilliği adaylığı için tanıtım programında kendini gördüğüm ilk andaişte budur dediğim kişidir Faruk Özlü.”

 

“İnsanların konuşarak yazarak kendilerini ifade etmelerinden ziyade kalpten kalbe bir yol olduğunu düşünüyorum. Bazı insanları gördüğünüz ilk anda kalbinizde ona karşı bir sıcaklık hissedersiniz, Faruk Özlü’ye karşı böyle bir hissiyatla tanıdım. Bu konuda yanılmadığımı görmek beni çok mutlu ediyor. Faruk Özlü bende siyaset üstü bir figür anlayacağınız. Milletvekilliği ve Bakanlığı döneminde ayni siyasi hareketin mensubu olma hasebiyle tanışıklığımız ve diyaloğumuz oldu.”

 

“Düzce'ye aday yapıldığı ilk andan itibaren Düzce'de yapılan yanlışları doğruya çevirecek kişi olduğunu bildim ve Düzce’nin hak ettiği kişi olduğuna inandım. Siyasetin üstünde " bakanlık "  gibi yüksek bir makamdan gelip Düzce siyasetinde ağırlığı olup yönlendirme yapabilen kişilerin sözünü geçiremeyip itibar etmek zorunda kalacağı, bulunduğumuz klasmandan farklı bir segmente bizi taşıyabilecek tek kişiydi.”

            

Seçimin sonucuna baktığımızda Faruk Özlü 'ye onay verseler de teşkilatlarda sorun olduğu açıkça görülüyor. Bu konu üzerine düşünceniz nedir?

 

“Teşkilatlarla alakalı sorduğunuz soruya aynı şekilde yaklaşamıyorum. Kendimde teşkilatlarda bulunmuş biri olarak konuyu detaylandırmak gerekirse; Sadece teşkilat denen kavram değil, insan elinin değdiği her yer bozulmayla karşı karşıyadır. Önemli olan mesele burada, alınan önlemler, bu konudaki farkındalık oluşturma çabası, kendini temizleyebilme kabiliyetidir.” dedi.Böylelikle söyleyesiyi sonlandırdık.

 

 Ak Parti şuan iktidarı elinde bulunduran parti olduğu için örnekler hep onun üzerinden yürüyor fakat muhalefet olanların iktidar gücüne yaklaştığını farz ederseniz o teşkilatların içinde neler olacağınızda tahmin etmek zor değil. Muhalefette, basit bir teşkilat seçiminde bile ne saçmalıklar döndüğüne şahitlik ettik seçim döneminde.”

 

            Siyasetin, gücün olduğu her yerde insanın kirlettiği, menfaatlerin yer bulduğu sistemlere karşı gelmek için illa muhalif olmak gerekmez. Teşkilatlardaki yosunların kıyıya vurması için denizin dalgalanması kötüden ziyade pisliği dışarı atması için fırsattır.

 

Kimin temizleyebileceğini ısrarla gösterirken kalıp suyu arındırmayı seçendir, Suyun bulanıklığına dikkat çekerken O suya, bir taş atmak gerektiğini fark edendir, Sadettin Kantar olmak.

 

Kuyununbaşına kırk akıllıyı toplayan kıymeti bilinmesi gereken bir değerdir.                                                    

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

İyi partili

20.4.2019

Kimliği meçhul olan aciz olan bir insanı,kendinizce büyüterek büyük bir iş yaptığınızı düşünüyorsunuz.O zayıf kişilik bütün seçim dönemi boyunca sizin gibileri bir kalemde silecek karakter de olduğunu gözardı ediyorsunuz.

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%53,85

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

YANDAŞ MI? RANTDAŞ MI?

YANDAŞ MI? RANTDAŞ MI?

BARIŞ ZENGİN

BU SAVAŞ BENİM DEĞİL

BU SAVAŞ BENİM DEĞİL

AYFER ÖZTÜRK YÜKSEL

3 MAYIS

3 MAYIS

GÖLGELER

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ