Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[21:15] VALİLİK 1 HAZİRAN İTİBARİYLE YENİ DÜZENLEMELERİ AÇIKLADI! -- [20:52] Meteoroloji uyardı! -- [15:08] FATMA ÖZTÜRK HAYATINI KAYBETTİ! -- [22:47] Hakkari’den acı haber: 2 şehit! -- [19:26] Sağlık Bakanlığı’ndan servisler için corona rehberi! -- [19:15] İçişleri Bakanlığı'ndan normalleşme süreci genelgesi! -- [15:59] Bekçi hırsızların saldırısına uğradı! -- [15:12] Şahin ve Kaya video konferans yöntemiyle bir araya geldi! -- [21:17] Erdoğan duyurmuştu! İdari izinlerle ilgili genelge yayımlandı! -- [17:45] OSB’lerde faaliyet gösteren fabrikalara maske dağıtıldı! --
Yazarlar
SAĞLIKTA ÇAĞ MI ATLADIK, ÇIĞ ALTINDA MI KALDIK?
BARIŞ ZENGİN

BARIŞ ZENGİN

20.06.2019
2320 kez okundu.

90’lı yılların sağlık alanında önemli isimleri bünyesinde barındıran ve ülke genelinden bir çok hastanın kapılarını aşındırdığı Düzce,  gelinen gün itibariyle bu özelliğini çoktan kaybetmiş durumda.

 

Sağlık, hepimizin olmazsa olmazı, Osmanlıdan günümüze taşınan ‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ sözüyle özdeşleşmiş bir konu. Gel gelelim yıllarca Türkiye’nin önde gelen isimlerine ev sahipliği yapmış, döneminin en iyi doktorlarını bünyesinde barındırmış Düzce bugün sağlıkta çığ altında kalmış durumda.

 

Düzce’nin eski ve yeni seçilmişler ile geçmiş dönemlerde görev yapan atanmışlarının sağlık konusunda devlet politikalarını yürürlüğe sokmaktaki geç kalmışlıklarının akabinde, kendilerini sürekli baskı altında hisseden tecrübeli isimlerin bir biri ardına Düzce’yi terk edişini hep birlikte izledik, izlemeye de devam ediyoruz.

 

Düzce’nin gözbebeği olduğu dillendirilen ve ‘Sağlık Turizmi’ konusunda öncülük yapması beklenen Üniversite Hastanesinin aynı şekilde Atatürk Devlet Hastanesinin bina ve tesisat bakımından yapmış oldukları atılımlar maalesef bu gerçeği yok saymamızı engelliyor.

 

Başta doktor, tıp teknisyeni, hemşire ve bilumum sağlık çalışanın eksikliği her gün farklı şekillerde insanımızın önüne çıkmaya, sağlık alanında ki yetersizliğimizin gözler önüne serilmesine yol açıyor.

 

Asıl işin bina yahut makine ile sağlanamayacağını bilmek gere. O bina ve alınan milyarlarca liralık makineler donanımlı, yeterli, teknik ve liyakat sahibi isimler olmadığı müddetçe hiç kimsenin hiçbir işine YARAMAYACAKTIR. Bu kadar net.

 

Acı olan ise şudur; Düzce’nin vekillerinin kuru konuşmalar ve müjde verdiklerini dillendirmelerinin yanında gerçeğin hiçte öyle olmadığıdır. Hastaya sorsanız memnun değil, doktora sorsanız o da memnun değil. Peki neden?  Sağlık, sağlık diyoruz ama sağlıklı bir sağlık politikası yürütemiyoruz.

 

TELEFON RANDEVULARI

 

Gelgelelim konunun özetine; gerek Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi gerekse de Atatürk Devlet Hastanesi’nden muayene olmak için arayan vatandaşlarımız mağdur olmaya devam ediyor. Arayan hasta yahut yakınları her seferinde ya telesekreterde uzun süre beklemek durumunda bırakılıyor ya da hiç bekletilmeden telefon meşgule düşebiliyor.

 

Akabinde hasta, mevcutta muayene olmak için hastalığı ile ilgili bölümde üniversite veyahut devlet hastanesinde görevli bir doktor var ise ondan randevu talep etmek istiyor ama aldığı randevu tarihi en yakın 18 ila 20 gün arasında değişiyor.

 

Bu durum öyle alışılagelmiş bir olay ki, hasta için velinimet pozisyonunda. Hastanelere gittinizse görmüşsünüzdür, bekleme salonlarında ki hasta muhabbetlerinin çoğu randevuların geç mi erken mi olduğu ile ilgidir. Hatta hastalar birbirleriyle bu acı durumun gırgırını bile yaparlar, ‘ben senden erken güne aldım. İşin ne bekle’ diyerek birbirlerine takılırlar.

 

Alıştırılmaya çalışıldığımız bu düzenin hiçte sağlıklı olmadığını görmek gerekir. Sağlık şakaya gelecek bir konu değil.

 

İNTERNET RANDEVULARI

 

 Tabi bir de, yoğunluğun önüne geçmek kılıfıyla düzenlenen ancak işi bilenler için üretilen internetten randevu alma konusu var.

 

Hasta kişi, randevu almak istediği bölüm ile ilgili başvurusunu yapmak ister. İlgili bölüme girer karşısına doktor isimleri çıkar. Artık şansına randevusu en boş olan kim ise ve saat aralığını seçme şansını da değerlendirerek başvurmak ister. Alabileceği en erken randevu bölüme göre değişmekle birlikte yine 20-25 gün aralığında seyretmektedir.

 

Burada da muhabbetler aynı rahatsızlıktan muzdarip akrabaların görüşleriyle eşdeğer aynı gırgır muhabbetlerle devam eder.

 

ÖZEL HASTANE GERÇEĞİ

 

Düzce’de yıllar önce bir işadamı tarafından hayata geçirilen ve kısa süre önce el değiştirerek bugüne gelen bir özel hastanemizde mevcut.

 

İlk kuruluşundan itibaren bölgeye hizmet verme kabiliyetine erişmiş olan bir çok ilden sırf doktor kadrosundan ötürü MÜŞTERİ bulan bu hastanenin de içinde bulunduğu durum devlet ve üniversite hastanesinden farksızdır. Hatta daha sorunlu olduğu yönünde hastaların şikayetleri de cabasıdır.

 

 

SONUÇ…

 

Dediğimiz gibi sağlıksız bir ortamda, sağlıksız koşullarda sağlığımızı emanet ettiğimiz ve sağlık bulacağımızı düşündüğümüz hastanelerimizde önceliğin bina ve malzeme yeterliliği olmasının yanında sağlıklı ve ehil kadroların yeterliliği konusudur.

 

Düzcemiz’in seçilmiş ve atanmışlarının sağlık konusunda verdikleri müjdelerin, yaptıkları açıklamalarının akabinde hizmet içi eğitime tabi tutulmak başta olmakla beraber, kalifiye kadroların oluşturulmasına katlı sağlamaları beklenmektedir. Hastalarımıza hızlı ve en acil şekilde hizmet vermek öncelikli olmalıdır.

 

Bu sayede hastalarımızın neden gün içerisinde muayene olmak yerine ACİL’lerden hizmet almak istediklerini ve hastanelerimizin acil kısımlarının her gün neden yoğun olduğunu da çözebiliriz.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Muzaffer Aktaş

24.06.2019

Ali Çimçim tabiki eksiklikler var kardeş çığ altında kalmadık unutma ABD de bile sağlık sorunu bizden daha kötü ama surun yok demiyorum

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%50,00

Ali Çimçim

24.06.2019

Muzaffer Aktaş düzenin en önemli sorunu sağlık ne yazıkki hâlâ birşey yapan yok düzce nin insanı ne yazık ki bolu hastanelerinde mevzu bu sağlık konusunda yapılanları kimse inkar etmiyor zaten ozaman ki türkiye ile şimdiki aynı değil

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%50,00

Muzaffer Aktaş

24.06.2019

Başımdan geçen olayı anlatayım ama lütfen tarafsız değerlendirin Yıl 1996 ikiz çocuklarım oldu biri hasta SSK lıyım belki bilemezsiniz o zaman SSK lılar devlet hastanesine gidemiyor eski akçakoca caddesinde dispanser var şu anki sağlık ocakları onun yanında mükemmel hastane çocuğun acilen İstanbul a sevk edilmesi lazım saatlerin bile önemi var ama ne yaptımsa sevk yapmıyorlar o zaman DSP iktidarda bir arkadaşımın babasını araya koyarak dönemin DSP ilçe başkanını araya koyarak zor zahmet sevk aldık fakat çocuk çok ağır ambulansla gitmesi lazım devleti ambulans vermiyor 5 aylık maaşımı verip devletin amblansını kiralayarak çocuğu gütürdüm şimdi çağmı çığmı siz değerli düzceli hemşerilerime soruyorum

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%54,84

Cemal Nacak

24.06.2019

Çığ altında kaldik

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%51,43

Orhan Karlidag

24.06.2019

Arkadasin. Soylediyi .cok..dogru bu bizim meselemiz. Bizim haklarimiz. Kilictaroglu meselesi deyil mevzuyu. .yanlis deyerlendermeyin. Saygilar

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%54,84

Latife Polat

24.06.2019

çığ altında kaldik

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%51,52

Fikret Şahin

24.06.2019

Sağlıkta çığ altında kaldık kesin

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%48,39

Emine Balikci

24.06.2019

ne doktor ne hemşire ne polis ne öğretmen kaldı ne hazineden para bina olsa nolur

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%51,52

Fahrettin Tuluay

24.06.2019

İnsanların en zayıf ve çaresiz olduğu konulardan birisi,SAĞLIK.Konu çok istismara açıktır.İsteyen istediği yöne çeker.Ama dünyada en gelişmiş ülkelerde ki sağlık hizmetleri kusursuzmudur?Bunları araştırıp,bizim bu kategoride nerede olduğumuzu tesbit etmek ve eleştiriler ve övgüler ona göre yapılmalı.Doğruluk ve dürüstlük ve inandırıcılık bu dur.Yapılanları ve yapılacak olanları inkar ederek geleceğe takoz olmamak gerekir.

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%53,13

Muruvvet Koç

22.06.2019

Kalca protez ameliyatına malzeme eksikliğinden 3 ay sonraya sıra veriliyor. Doktor seçiminde muayene için sürekli arayıp hat düşerse 25 gün sonraya sıra alabilyorsun

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%50,00

Nurdan Çetinkaya

22.06.2019

Devlet hastaneleri paraya,dondu ameliyat sirasi dolu doktorlarin fakat isterseniz ucretini odeyerek ameliyat sirasi onceligi veriliyor cag atladik yeterli doktor ekip yok halk ilgilenen yok herkes basinin caresine bir sekilde baksin sistemi milleti ozelle itme politikasi parasi olan tabiki ilerledik cok ?????

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%51,52

Dursun Yurdusever

22.06.2019

KILIÇTAROĞLU BAŞA GELSİN GÖRELİM HASTANELERİN HALİNİ.ESKİ GÜNLERE ÖZLEM DUYANLAR GERÇEKLERİ GÖREMEZLER.GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ.ALGI İLE YALANLA GERÇEKLER ÖRTÜLMEZ.ŞUNU SÖYLEYİN HASTANELERDE YÜZLERCE BİNLERCE ÇALIŞAN PESONEL VAR İYİSİDE VAR KÖTÜSÜ DE VAR TIPKI VATANA İHANET EDENLER GİBİ.BUNLARDA YETKİLİLERE İHBAR EDİLİRSE BENCE İYİ OLUR...TÜM CAMİAYI LEKELEMEK İYİ NİYETLE BAĞDAŞMAZ.

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%50,00

Necmettin Çakır

22.06.2019

Milyonlarca parayla alınan cihazlar çalışmıyor ben iki gündür boluya gidip geldim ilaçlı filim çektircektik ilaç piyasada yok diyorlar hani hastanele düzeldi diyorlar düzelme falan göremiyorum bu işlerde bir hata görüyorum bence çağ falan alamadık

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%45,45

Zerrin Acar

22.06.2019

Bir sıra almak istiyorsun 3 ay sonraya veriyor yani ölmezsen gelirsin.Cig altinda kaldık tabiki

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%50,00

Cemal Yilmaz

22.06.2019

Öncelikle eline sağlık.Hep birlikte sağlığın daha ileri gitmesi için harekete geçilmeli.Bu tür sağlığımızı iyileştirmek adına basın da dillendirmeli.Sesimizi bi şekilde duyurmalıyız.Herkes üzerine düşeninden fazlasını yapmalı..

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%48,48

Yurdagül Cetinkaya

22.06.2019

Cig altinda kaldik

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%47,06

Zekeriya Çavuş

22.06.2019

Aynen ÇIĞ altında kaldık 7 aydan beri sağlık müdürlüğü ehliyet dosyamı teslim etmiyor

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%47,06

Emine Balikci

22.06.2019

koca hastanede ilkel aletle parça aldilar

KATILIYORUM KATILMIYORUM 

%51,43

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

KURU SİYASET...

KURU SİYASET...

ÖZGÜR AKYÜZ

TRİBÜNLERE OYNAMAK

TRİBÜNLERE OYNAMAK

Ömer ZEKİ

3 MAYIS

3 MAYIS

GÖLGELER

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ