Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[15:55] Yama çalışmaları devam ediyor! -- [15:44] Çocuklar doyasıya eğlendi! -- [15:40] Budama ekipleri Konuralp’te! -- [15:35] Temizlik seferberliği sürüyor! -- [13:38] İkinci üniversiteye yoğun ilgi! -- [13:28] SODAM projesi devam ediyor! -- [12:22] Palamut ve Briç Festivali sona erdi! -- [12:08] AK Parti, Yığılca ilçe danışma meclisi toplantısı yapıldı -- [11:54] ‘Afet Çantası Hazırlama’ etkinliği! -- [11:28] SİZİN DE Mİ SÖYLEYECEK SÖZÜNÜZ YOK? --
Yazarlar
UYGULAMALI DEMOKRASİ
İSMAİL HAKKI CİVİL

İSMAİL HAKKI CİVİL

15.8.2016
428 kez okundu.

 

Değerli okurlarım, Türkiye’mizde zaman zaman demokrasi kavramı gündeme gelir ve birkaç haftayı da işgal eder ve sonrada unutulur gider. Batılı ülkelerde ise demokrasinin bütün kurum ve kuralları oturmuş, yerleşmiş durumda olduğundan ondan hiç kimse bahsetmez, edemezde.

 

Batılı ülke halkı demokrasiden gelişi güzel bahsedilmesine müsaade etmez. Maalesef benim ülkemde, demokrasinin ne anlama geldiğini bilende bilmeyende belirleyici olmaya çalışır. Yaşam ve hareket tarzı demokrasiye uygun olanda olmayanda belirleyici olmaya çalışır. Devleti yönetende, yönetilende hep demokrasi ister. Peki, benim ülkemdeki demokrasinin uygulama yansıması nasıldır derseniz?

 

DEMOKRASİ; DÜZENBAZLAR YERİNE ATANMIŞLARIN YETENEKSİZLER TARAFINDAN ONANMASI DEMEKTİR.

 

Bu tarifi çok iyi ezberleyin ve sürekli tahlil edin, göreceksiniz ki Türk demokrasi anlayışını göstermektedir. Hem de kelime kelime tahlil edin lütfen.

 

Peki, batılı yani ileri ülkeler nezdinde demokrasi nasıldır, nasıl olmalıdır.

 

1-) İnsanlar kesinlikle rasyoneldir (akılcı ve seçici)

2-) Düşünce özgürlüğü vardır (düşünme ve düşüncesini açıklama özgürlüğü)

3-) Kalben ve aklen özgür olmayı gerektirmektedir

4-) Hukukun üstünlüğü mutlak herkese geçerli olmalıdır

5-) Yargısı mutlak bağımsız olmalıdır

6-) Dokunulmazlık zırhı olmamalıdır ( Türkiye’de bir memur bile dokunulmazdır)

7-) Meslek ve iş yapma özgürlüğü vardır

8-) Ahlaklı ve sorumluluk duygusu olma zorunluluğu vardır

9-) Alenilik yani açıklık gerekmektedir.

 

Gelin, bunlardan bir kaçını kendi ülkemiz için tahlil edelim…

 

RASYONEL İNSAN OLMAK; Bu ülkede neyin doğru neyin yanlış olduğunu araştıran, düşünen kaç tane insan var acaba. Bir cemaatin emrinde olan bir bilim adamından ne kadar rasyonellik beklenebilir? Bir tarikatın emrinde olan insandan ne bekleyebilirsiniz? Eğer o insanın seçimini cemaati veya tarikatı belirliyorsa rasyonellik ve akılcılığı nasıl ararsınız?

 

Bir millet eğer ki çeyrek ekmek içinde köfteye oy veriyorsa rasyonellik bunun neresinde olabilir? Yalana dolana oy verilebiliyorsa akılcı seçim bunun neresindedir? Senin önüne birileri istediği adamı koyup sen anlamazsın bunu onayla diyor ve sende onaylıyorsan seçim bunun neresinde vardır?

 

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ PRENSİBİ; Eğer bir ülkede hakim zümre kendi isteğine ve geleceğine göre yasalarda düzenleme yapıyorsa, yaptığı yasaya öncelikle kendi bile uymuyorsa, o yasa ülke yönetimine de hakim olamıyorsa, bir ülkede illegal yapılanmanın varlığına hiç alakası olmayan insanlar karar veriyor ve yargısı da ona uyuyorsa hangi hukuktan bahsedilebilir?

 

YARGININ BAĞIMSIZLIĞI VE TARAFSIZLIĞI İLKESİ; Bir ülke düşününki, yönetenler sürekli suç işliyor ve bunu da bizi aldatmışlar diye geçiştiriyor ve yaptığı hatanın hesabını da vermiyorsa, FETÖ'ye muhalefetten biri yandan selam verdiğinde kendini cezaevinde bulurken hakim zümreden herhangi biri o örgüte yardım yataklıkta etse hakkında soruşturma açılamıyorsa, kimse sorgu sual edemiyorsa, ancak söz konusu muhalefet olduğunda dünya başına yıkılabiliyorsa Allah aşkına yargının bağımsızlığı ve adil yargı bunun neresinde vardır?

 

DÜŞÜNCE VE DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ; Batılı ülkelerde bu konuya çok önem verilirken benim ülkemde insanlar düşünmekten ve düşüncesini de açıklamaktan korkar durumdadır. Bakın daha geçenlerde bir TV kanalında canlı yayında bir bayan akademisyen ‘darbe girişiminde ölenler şehit değildir’ dediği için yayından kovulmuştur. Evet, onların şehit olmasını bende istiyorum ama bayanın ortaya koyduğu veya koymaya çalıştığı bir düşüncesi vardır. Onu dinleyip ne dediğini öğrenmek gerekirken kadını hiç konuşturmamışlardır. İşte düşünceye ne kadar önem verdiğimiz buradan anlaşılmaktadır.

 

AHLAKLI VE SORUMLULUK DUYGUSUNA SAHİP OLMAK; Batılı ülkelere baktığın zaman hem her fert hem de yönetici sıfatına haiz olan insanlarda sorumluluk duygusu vardır. Yanlış yaptıklarında özür dilerler istifa ederler. Bizde ise ne konuya ahlaki yaklaşım ne de sorumluluk duygusu vardır. Bakın son darbe girişiminden sonra eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel yaptığı açıklamayla karanlık noktaları aydınlattı ve ‘milletten özür diliyorum’ dedi. Peki, onunla birlikte hata yapan, suç işleyen diğer insanlar ne yaptılar? Bu suç bu kadar basitçe geçiştirilmeli miydi? Maalesef Türkiye’mizde işler bu kadar basittir. Yani sorumluluk ve hesap verme duygusu diye bir duygu yoktur.

 

Şu birkaç hususu bile kısaca incelediğimizde ileri batılı ülkeler ile bizim demokrasi anlayışımızın aynı olmadığı ve bizim demokrasiyi anlamadığımız, önemini de bilmediğimiz görülmektedir.    

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

YANDAŞ MI? RANTDAŞ MI?

YANDAŞ MI? RANTDAŞ MI?

BARIŞ ZENGİN

BU SAVAŞ BENİM DEĞİL

BU SAVAŞ BENİM DEĞİL

AYFER ÖZTÜRK YÜKSEL

3 MAYIS

3 MAYIS

GÖLGELER

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ