DALKAVUKLAR HEP KAZANIR!

 • 13.06.2019 13:50

Türk siyasi hayatına damga vurmuş isimlerden merhum Süleyman Demirel, ‘Dün Dündür, Bugün Bugündür’ der ve ekler ‘Meseleleri Mesele Yapmazsanız Ortada Mesele Kalmaz’

 

Yazımızın asıl amacını oluşturmasalar da irdelediğimizde hali hazırda Düzce’de durumun bu iki efsane sözle ilintili olduğunu görmemiz mümkün olacaktır.

 

Nasıl yani? der gibisiniz.

 

Açıklayayım,

 

Birkaç gün önce kaleme aldığımız ‘Alık ile Dalkavuk’ yazımızın üstüne her şekilde ve her ortamda kendisine saygısını kaybetmiş insanların kendi çıkarları uğruna başkalarına gereksiz ya da hak etmediği iltifatlarda bulunma sanatını icra edenleri, yani DALKAVUKLARI kaleme alma gereği doğdu.

 

Gerçektende onlar (DALKAVUKLAR) aklınıza gelebilecek her yerdeler.

 

Düzce’de de örneklerini gözünüzün önüne getirdiğinizi düşünebiliyorum. Özellikle resmi kurumlarda karşımıza çıkan bu tip sanatçıların, hiçbir şekilde kendilerinden başkasının çıkarları için hareket etmezler.

 

Bu tarz sanatçılar, dün ellerine geçirdikleri gücü hoyratça kullanmaya her şeyi görüntü ve şekillerle hayatını idame ettirmeye alışmıştır.

 

Narsisttir. Ve hizmet ettiği büyüğüne giden yolun önünde daima engel teşkil eder. Öncelik kendisidir. Kendisinden habersiz yapılan her işi, atılan her adımı icra ettiği sanatına karşı oluşturulan bir olgu düşüncesiyle yok etmek adına, daha fazla sanat icra eder.

 

Bu kapsamda dolambaçlı yollardan her türlü yalanı, dolanı, ahlaksızlığı ve hatta DALKAVUKLUĞUNU YAPTIĞI AMİRİNİ BAŞKALARINA KARŞI DOLDURMAYI, yani insanlık dışı çalışmayı kendisine hak görür.

 

Ne şekilde bir yere geldiğinin önemi dahi yoktur. İlkelerinin olmadığı düşünülürse, gereği de yoktur. Yükselmiştir ve yerini sağlama almak adına alt yapısını en önemli organı olan DİLİYLE yaptığını düşünmektedir.

 

Bu tipler için ne Düzce’nin, ne de HİZMET ETTİKLERİ İSMİN ÖNEMİ vardır. Hizmet ettikleri makam ise kendisinin önemsendiğini sanır! Oysa aslolan kendi bekaları, kendi çıkarlarıdır.

 

Bu dün de böyleydi. Acıdır ki bugünde aynen devam etme yolundadırlar.

 

Mesela daha düne kadar eski hizmet ettiklerini yere göğe sığdıramazken, onun istekleri doğrultusunda hareket ettiklerini cümle aleme ballandıra ballandıra gösterme çabasındayken, bugün anında o makamdaki öve öve bitiremediklerini satıp, yeni avlarına çoktannn odaklanmışlar bile..

 

Tabi olan, zamanında bu tip insanların dalkavukluklarına inanan eski hizmet ettikleri zat-ı muhtereme oldu.. O da şimdi şimdi farkına vardı ama iş işten çoktannn geçmişti.. Garibim; şimdilerde sesini çıkarmaya çalışsa da, kendi dalkavukları tarafından belden aşağı tehditvari sözlerle linç edilmesi de cabası!

 

Zamanında hizmet ettikleri zat-ı muhteremin istekleri doğrultusunda hareket ederken, bugün hizmet etikleri şahsın aleyhinde kaleme alınanların yerini, şimdilerde yeniden aynı yalama telaşı almış görünmektedir.

 

Bu, şu demektir; yalaka için vatan, yurt, kurum menfaati ve dostlarının değeri yoktur. Onlar için başta eski makam sahibi olmak üzere, her biri kendi çıkarları doğrultusunda kullanılması gereken geçici birer araçtır.

 

BEN Merkezci şekilde hizmet ettiği noktaya ulaşılması için aranması gereken, bilgisine başvurulması istenenin sadece ve sadece kendisi olduğuna öyle inanmıştır ki, kendi dışında gelişen olaylara müdahale edememiş olmak, istemese de yalama adına yeni stratejik ortaklar bulmak gereksinimi doğurmaktadır.

 

Ki, işte, merhum Demirel’in ‘DÜN DÜNDÜR, BUGÜNSE BUGÜNDÜR’ lafı tam da bu türler için söylenmiş bir cümle gibi ‘CUK’ diye oturmaktadır.

 

Şunu unutmamak gerekir, Dalkavukların çevrelediği hiçbir kurum gelişemez. İçi boştur, anlamsız, plansız ve hedefsizdirler. Yani, bahsettiğimiz kurumun içinde bulunduğu durum gibi.

 

Burada suç sadece yalakaların mıdır? Elbette ki Hayır. Yaladıkça ödüllendirilmeleri, azgınlaşmalarının önü açılmıştır.

 

Onlar her devirde kazanırlar. EŞİNİ DOSTUNU işe yerleştirirler, ORGANİZASYONLARDAN kazanırlar, SOKAKLARDAN kazanırlar, ÇERDEN-ÇÖPTEN kazanırlar. KAZANIRLAR DA KAZANIRLAR!

 

Kısacası, yalakaların düsturları, her devrin adamı olarak 3 maymunu oynamak ve  yine Demirel’in sözü gibi; ‘MESELELERİ MESELE ETMEZSENİZ ORTADA MESELE KALMAZ’dır. 

 

Not : Dalkavuklarla ilgili yazılacaklar bu kadar mı sandınız? Bekleyin!..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (7)

 • İbrahim Kırali
  İbrahim Kırali
  17.06.2019 10:44

  Yazı için teşekkür ederim arkadaşım... Dalkavuklar her daim var olmuşlar ve var olmayada devam edeceklerdir.... Onlara bu imkanı sunan basiretsiz idareciler olduğu sürece..

 • İbrahimin İzinde
  İbrahimin İzinde
  14.06.2019 14:42

  Sizden sözü saklı tutan da, onu açığa vuran da, geceleyin gizlenen de, gündüzün dışarıya çıkan da Onun için aynıdır. (Rad 10)

 • Cemal Yücedağ
  Cemal Yücedağ
  14.06.2019 12:17

  Evet,kazanmaz.Sadece kullanıldıklarını bile bile kazanıyormuş gibi yaparlar.

 • Can Şerbetçi
  Can Şerbetçi
  14.06.2019 12:17

  Kazanmaz ..Ne dalkavuklar ne herbokologlar kazanmis gibi olurlar.sonra yolda kalirlar ..zaman ister bu işler.

 • Cemal Yılmaz
  Cemal Yılmaz
  14.06.2019 12:16

  Maalesef...Sabırla çarkın terse dönmesini beklemekten başka çare yok.

 • Şennur Öner
  Şennur Öner
  14.06.2019 12:15

  Bu sefer tersi olsun inşallah

 • Halil İbrahim Sözen
  Halil İbrahim Sözen
  13.06.2019 18:06

  Şu ara çok var.Allah sonumuzu hayr eylesin

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız