SAĞLIKTA ÇAĞ MI ATLADIK, ÇIĞ ALTINDA MI KALDIK?

 • 20.06.2019 14:03

90’lı yılların sağlık alanında önemli isimleri bünyesinde barındıran ve ülke genelinden bir çok hastanın kapılarını aşındırdığı Düzce,  gelinen gün itibariyle bu özelliğini çoktan kaybetmiş durumda.

 

Sağlık, hepimizin olmazsa olmazı, Osmanlıdan günümüze taşınan ‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ sözüyle özdeşleşmiş bir konu. Gel gelelim yıllarca Türkiye’nin önde gelen isimlerine ev sahipliği yapmış, döneminin en iyi doktorlarını bünyesinde barındırmış Düzce bugün sağlıkta çığ altında kalmış durumda.

 

Düzce’nin eski ve yeni seçilmişler ile geçmiş dönemlerde görev yapan atanmışlarının sağlık konusunda devlet politikalarını yürürlüğe sokmaktaki geç kalmışlıklarının akabinde, kendilerini sürekli baskı altında hisseden tecrübeli isimlerin bir biri ardına Düzce’yi terk edişini hep birlikte izledik, izlemeye de devam ediyoruz.

 

Düzce’nin gözbebeği olduğu dillendirilen ve ‘Sağlık Turizmi’ konusunda öncülük yapması beklenen Üniversite Hastanesinin aynı şekilde Atatürk Devlet Hastanesinin bina ve tesisat bakımından yapmış oldukları atılımlar maalesef bu gerçeği yok saymamızı engelliyor.

 

Başta doktor, tıp teknisyeni, hemşire ve bilumum sağlık çalışanın eksikliği her gün farklı şekillerde insanımızın önüne çıkmaya, sağlık alanında ki yetersizliğimizin gözler önüne serilmesine yol açıyor.

 

Asıl işin bina yahut makine ile sağlanamayacağını bilmek gere. O bina ve alınan milyarlarca liralık makineler donanımlı, yeterli, teknik ve liyakat sahibi isimler olmadığı müddetçe hiç kimsenin hiçbir işine YARAMAYACAKTIR. Bu kadar net.

 

Acı olan ise şudur; Düzce’nin vekillerinin kuru konuşmalar ve müjde verdiklerini dillendirmelerinin yanında gerçeğin hiçte öyle olmadığıdır. Hastaya sorsanız memnun değil, doktora sorsanız o da memnun değil. Peki neden?  Sağlık, sağlık diyoruz ama sağlıklı bir sağlık politikası yürütemiyoruz.

 

TELEFON RANDEVULARI

 

Gelgelelim konunun özetine; gerek Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi gerekse de Atatürk Devlet Hastanesi’nden muayene olmak için arayan vatandaşlarımız mağdur olmaya devam ediyor. Arayan hasta yahut yakınları her seferinde ya telesekreterde uzun süre beklemek durumunda bırakılıyor ya da hiç bekletilmeden telefon meşgule düşebiliyor.

 

Akabinde hasta, mevcutta muayene olmak için hastalığı ile ilgili bölümde üniversite veyahut devlet hastanesinde görevli bir doktor var ise ondan randevu talep etmek istiyor ama aldığı randevu tarihi en yakın 18 ila 20 gün arasında değişiyor.

 

Bu durum öyle alışılagelmiş bir olay ki, hasta için velinimet pozisyonunda. Hastanelere gittinizse görmüşsünüzdür, bekleme salonlarında ki hasta muhabbetlerinin çoğu randevuların geç mi erken mi olduğu ile ilgidir. Hatta hastalar birbirleriyle bu acı durumun gırgırını bile yaparlar, ‘ben senden erken güne aldım. İşin ne bekle’ diyerek birbirlerine takılırlar.

 

Alıştırılmaya çalışıldığımız bu düzenin hiçte sağlıklı olmadığını görmek gerekir. Sağlık şakaya gelecek bir konu değil.

 

İNTERNET RANDEVULARI

 

 Tabi bir de, yoğunluğun önüne geçmek kılıfıyla düzenlenen ancak işi bilenler için üretilen internetten randevu alma konusu var.

 

Hasta kişi, randevu almak istediği bölüm ile ilgili başvurusunu yapmak ister. İlgili bölüme girer karşısına doktor isimleri çıkar. Artık şansına randevusu en boş olan kim ise ve saat aralığını seçme şansını da değerlendirerek başvurmak ister. Alabileceği en erken randevu bölüme göre değişmekle birlikte yine 20-25 gün aralığında seyretmektedir.

 

Burada da muhabbetler aynı rahatsızlıktan muzdarip akrabaların görüşleriyle eşdeğer aynı gırgır muhabbetlerle devam eder.

 

ÖZEL HASTANE GERÇEĞİ

 

Düzce’de yıllar önce bir işadamı tarafından hayata geçirilen ve kısa süre önce el değiştirerek bugüne gelen bir özel hastanemizde mevcut.

 

İlk kuruluşundan itibaren bölgeye hizmet verme kabiliyetine erişmiş olan bir çok ilden sırf doktor kadrosundan ötürü MÜŞTERİ bulan bu hastanenin de içinde bulunduğu durum devlet ve üniversite hastanesinden farksızdır. Hatta daha sorunlu olduğu yönünde hastaların şikayetleri de cabasıdır.

 

 

SONUÇ…

 

Dediğimiz gibi sağlıksız bir ortamda, sağlıksız koşullarda sağlığımızı emanet ettiğimiz ve sağlık bulacağımızı düşündüğümüz hastanelerimizde önceliğin bina ve malzeme yeterliliği olmasının yanında sağlıklı ve ehil kadroların yeterliliği konusudur.

 

Düzcemiz’in seçilmiş ve atanmışlarının sağlık konusunda verdikleri müjdelerin, yaptıkları açıklamalarının akabinde hizmet içi eğitime tabi tutulmak başta olmakla beraber, kalifiye kadroların oluşturulmasına katlı sağlamaları beklenmektedir. Hastalarımıza hızlı ve en acil şekilde hizmet vermek öncelikli olmalıdır.

 

Bu sayede hastalarımızın neden gün içerisinde muayene olmak yerine ACİL’lerden hizmet almak istediklerini ve hastanelerimizin acil kısımlarının her gün neden yoğun olduğunu da çözebiliriz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (18)

 • Muzaffer Aktaş
  Muzaffer Aktaş
  24.06.2019 12:12

  Ali Çimçim tabiki eksiklikler var kardeş çığ altında kalmadık unutma ABD de bile sağlık sorunu bizden daha kötü ama surun yok demiyorum

 • Ali Çimçim
  Ali Çimçim
  24.06.2019 12:12

  Muzaffer Aktaş düzenin en önemli sorunu sağlık ne yazıkki hâlâ birşey yapan yok düzce nin insanı ne yazık ki bolu hastanelerinde mevzu bu sağlık konusunda yapılanları kimse inkar etmiyor zaten ozaman ki türkiye ile şimdiki aynı değil

 • Muzaffer Aktaş
  Muzaffer Aktaş
  24.06.2019 12:11

  Başımdan geçen olayı anlatayım ama lütfen tarafsız değerlendirin Yıl 1996 ikiz çocuklarım oldu biri hasta SSK lıyım belki bilemezsiniz o zaman SSK lılar devlet hastanesine gidemiyor eski akçakoca caddesinde dispanser var şu anki sağlık ocakları onun yanında mükemmel hastane çocuğun acilen İstanbul a sevk edilmesi lazım saatlerin bile önemi var ama ne yaptımsa sevk yapmıyorlar o zaman DSP iktidarda bir arkadaşımın babasını araya koyarak dönemin DSP ilçe başkanını araya koyarak zor zahmet sevk aldık fakat çocuk çok ağır ambulansla gitmesi lazım devleti ambulans vermiyor 5 aylık maaşımı verip devletin amblansını kiralayarak çocuğu gütürdüm şimdi çağmı çığmı siz değerli düzceli hemşerilerime soruyorum

 • Cemal Nacak
  Cemal Nacak
  24.06.2019 12:10

  Çığ altında kaldik

 • Orhan Karlidag
  Orhan Karlidag
  24.06.2019 12:10

  Arkadasin. Soylediyi .cok..dogru bu bizim meselemiz. Bizim haklarimiz. Kilictaroglu meselesi deyil mevzuyu. .yanlis deyerlendermeyin. Saygilar

 • Latife Polat
  Latife Polat
  24.06.2019 12:09

  çığ altında kaldik

 • Fikret Şahin
  Fikret Şahin
  24.06.2019 12:09

  Sağlıkta çığ altında kaldık kesin

 • Emine Balikci
  Emine Balikci
  24.06.2019 12:08

  ne doktor ne hemşire ne polis ne öğretmen kaldı ne hazineden para bina olsa nolur

 • Fahrettin Tuluay
  Fahrettin Tuluay
  24.06.2019 12:07

  İnsanların en zayıf ve çaresiz olduğu konulardan birisi,SAĞLIK.Konu çok istismara açıktır.İsteyen istediği yöne çeker.Ama dünyada en gelişmiş ülkelerde ki sağlık hizmetleri kusursuzmudur?Bunları araştırıp,bizim bu kategoride nerede olduğumuzu tesbit etmek ve eleştiriler ve övgüler ona göre yapılmalı.Doğruluk ve dürüstlük ve inandırıcılık bu dur.Yapılanları ve yapılacak olanları inkar ederek geleceğe takoz olmamak gerekir.

 • Muruvvet Koç
  Muruvvet Koç
  22.06.2019 14:09

  Kalca protez ameliyatına malzeme eksikliğinden 3 ay sonraya sıra veriliyor. Doktor seçiminde muayene için sürekli arayıp hat düşerse 25 gün sonraya sıra alabilyorsun

 • Nurdan Çetinkaya
  Nurdan Çetinkaya
  22.06.2019 12:51

  Devlet hastaneleri paraya,dondu ameliyat sirasi dolu doktorlarin fakat isterseniz ucretini odeyerek ameliyat sirasi onceligi veriliyor cag atladik yeterli doktor ekip yok halk ilgilenen yok herkes basinin caresine bir sekilde baksin sistemi milleti ozelle itme politikasi parasi olan tabiki ilerledik cok ?????

 • Dursun Yurdusever
  Dursun Yurdusever
  22.06.2019 10:35

  KILIÇTAROĞLU BAŞA GELSİN GÖRELİM HASTANELERİN HALİNİ.ESKİ GÜNLERE ÖZLEM DUYANLAR GERÇEKLERİ GÖREMEZLER.GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ.ALGI İLE YALANLA GERÇEKLER ÖRTÜLMEZ.ŞUNU SÖYLEYİN HASTANELERDE YÜZLERCE BİNLERCE ÇALIŞAN PESONEL VAR İYİSİDE VAR KÖTÜSÜ DE VAR TIPKI VATANA İHANET EDENLER GİBİ.BUNLARDA YETKİLİLERE İHBAR EDİLİRSE BENCE İYİ OLUR...TÜM CAMİAYI LEKELEMEK İYİ NİYETLE BAĞDAŞMAZ.

 • Necmettin Çakır
  Necmettin Çakır
  22.06.2019 10:35

  Milyonlarca parayla alınan cihazlar çalışmıyor ben iki gündür boluya gidip geldim ilaçlı filim çektircektik ilaç piyasada yok diyorlar hani hastanele düzeldi diyorlar düzelme falan göremiyorum bu işlerde bir hata görüyorum bence çağ falan alamadık

 • Zerrin Acar
  Zerrin Acar
  22.06.2019 10:35

  Bir sıra almak istiyorsun 3 ay sonraya veriyor yani ölmezsen gelirsin.Cig altinda kaldık tabiki

 • Cemal Yilmaz
  Cemal Yilmaz
  22.06.2019 10:34

  Öncelikle eline sağlık.Hep birlikte sağlığın daha ileri gitmesi için harekete geçilmeli.Bu tür sağlığımızı iyileştirmek adına basın da dillendirmeli.Sesimizi bi şekilde duyurmalıyız.Herkes üzerine düşeninden fazlasını yapmalı..

 • Yurdagül Cetinkaya
  Yurdagül Cetinkaya
  22.06.2019 10:34

  Cig altinda kaldik

 • Zekeriya Çavuş
  Zekeriya Çavuş
  22.06.2019 10:33

  Aynen ÇIĞ altında kaldık 7 aydan beri sağlık müdürlüğü ehliyet dosyamı teslim etmiyor

 • Emine Balikci
  Emine Balikci
  22.06.2019 10:30

  koca hastanede ilkel aletle parça aldilar

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız