SREBRENİTSA ANNELERİ İLE BULUŞTULAR

Kosova’nın tek Türk Belediyesi Mamuşa tarafından düzenlenen Uluslar arası Domates Festivaline katılım sağlayan Düzce Belediyesi, üst düzey ziyaretler gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Heyet, Kosova’nın ardından geçtiği Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın sembolü olan ‘Srebrenitsa Anneleri’ni ziyaret ederek süregelen acılarını paylaştı.

SREBRENİTSA ANNELERİ İLE BULUŞTULAR
28.07.2022 - 17:46
Haber Merkezi
489

Düzce Belediyesi Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis üyelerinden oluşan heyet, Mamuşa’da düzenlenen Uluslar arası Domates Festivalinin ardından bölge ülkelerinde önemli ziyaretler gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen 14’ncü Ulusal Domates Festivaline katılım sağlamak için Kosova’nın tek Türk Belediyesi Mamuşa’ya giden ve festivale katılımın yanı sıra birçok ziyarette gerçekleştiren Düzce Belediyesi heyeti, temaslarına devam ediyor.

 

NOVİ PAZAR ZİYARETLERİ

 Kosova’nın ardından Sırbistan’a geçen heyet, Sancak bölgesi Novi Pazar kentinde 1995 yılında Sırplar tarafından yapılan katliamda baba, eş, çocuklarını kaybeden ve tarihe ‘Srebrenitsa anneleri’ olarak geçen anneler ile bir araya geldi.

 

"TÜRKİYE VE CUMHURBAŞKANIMIZA HER GÜN DUA EDİYORLAR"

Soykırımın sorumlularının mahkum edilmelerini sağlayan Srebrenitsa anneleri ile sohbet gerçekleştiren heyet, o günleri ilk tanıklarından dinleyerek, acılara ortak oldu. Heyet, Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün selamını annelerle paylaşırken, Srebrenitsa anneleri ise Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan güvenlerini ifade ederek her gün dua ettiklerini paylaştı.

 

BAŞKAN BİSEVAC İLE BİRARAYA GELDİLER

Düzce Belediyesi heyetinin Novi Pazar kentindeki bir diğer temasları ise Belediye Başkanı Nihat Bisevac ile oldu. Heyet, Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Bisevac’a yazdığı mektubu ve selamını iletirken, Bisevac ise Başkan Özlü’ye iletilmek üzere kendilerine plaket takdiminde bulundu.

Şehrin tarihi dokusu ile ilgili bilgilendirmede bulunan Bisevac, Türkiye ile olan ilişkilerin ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu ve Türkiye ne kadar güçlü olursa kendilerini de o denli kuvvetli hissettiklerini, bu manada ziyaretin kendileri adına çok anlamlı olduğunu belirtti.


Editör: B. Zengin