GENEL MÜDÜRDEN BAŞKAN ÖZLÜ VE EKİBİNE TEŞEKKÜR

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı’yı Konuralp bölgesinde Prusias ad Hypium Antik Tiyatrosunda ağırladı. Antik Tiyatroyu ilk defa ziyaret etme fırsatı bulan Yazgı, tiyatroyu görenlerin hayran kalacağını kaydetti.

GENEL MÜDÜRDEN BAŞKAN ÖZLÜ VE EKİBİNE TEŞEKKÜR
25.06.2022 - 13:07
Kaynak: Haber Merkezi
499

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün misafiri olarak geldiği Düzce’de Antik Tiyatroyu yakından inceleme imkanı buldu. Başkan Özlü ile birlikte tiyatronun tüm bölümlerini gezen Yazgı, Prusias ad Hypium Antik Tiyatrosunu ‘muhteşem’ olarak nitelendirdi.

 

YENİ BİR ÇALIŞMA PROGRAMI OLUŞTURULACAK

Antik Tiyatroyu ilk defa gördüğünü ve yapılan çalışmalardan dolayı hayretler içinde kaldığını söyleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, “Sayın Başkanımızın destekleriyle birlikte çok farklı ve şu ana kadar gördüğüm en güzel kazı alanlarından bir tanesi olmuş. Bu çalışma, Belediye Başkanımızın kendi kişisel gayreti ve arkeoloji ile kültüre gösterdiği değerin göstergesidir. Bakanlığımız ile birlikte belediyemiz yeni bir çalışma programı oluşturacak. Karadeniz’in en güzel antik tiyatrosunu sanat ve kültürseverlerin bir merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Ankara-İstanbul aksında kültürseverlerin bu güzelliği tatmasını istiyoruz” dedi.

 

"HER ŞEHİRDE BULUNABİLECEK TİYATRO DEĞİL"

“Kültür Bakanlığı olarak elimizden geleni yaparak burayı en kısa sürede ziyaretçilerimizin beğenisine sunmak için belediye başkanımız ile birlikte motive olduk” diyen Yazgı, “ Hem kazı hem de restorasyon çalışması yaparak bu antik tiyatroyu gün yüzüne çıkartacağız. Böyle bir antik tiyatro her şehirde bulunabilecek bir tiyatro değil. Bu ölçekte bir antik tiyatro bir elin parmaklarından fazla değildir. Hem şehir merkezinde olup hem de bu kadar görünür halde ve restorasyonu yapıldığında kültür sanat merkezi olabilecek ender yerlerden bir tanesidir” ifadelerinde bulundu.

 

KAZI EKİBİ KONSERDE ÖN SIRADA YER ALACAK

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Konuralp’te bulunan Antik Tiyatronun Ankara ve İstanbul’un ortasında olması ve rahat ulaşım avantajının önemli olduğuna değinerek, “ Sanat ve kültürseverlerin burayı gördüklerinde aşık olacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, ilgili birim müdürleri ile birlikte tiyatroda yapılan çalışmaları Yazgı’ya aktarırken kazı çalışanlarıyla da sohbet etti. Antik Tiyatroda yapılacak ilk konsere de kazı çalışmalarını yapanların ön sırada yer alacakları kaydedildi.


Editör: B. Zengin