İL MERKEZİNDEKİ İŞLETMELER DENETLENDİ

Düzce Belediyesi tarafından, il merkezi genelinde bitkisel yağ kullanımının yoğun olduğu işletmelerde atık yağların mevzuata uygun şekilde bertaraf edilip edilmediği konusunda denetimler başladı.

İL MERKEZİNDEKİ İŞLETMELER DENETLENDİ
14.11.2022 - 16:23
Haber Merkezi
185

Düzce Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile birlikte gerçekleştirdiği denetimlerle bitkisel atık yağ üreten işletmelerin, atık yağ tutucu gibi ekipmanlara sahip olup olmadığı, atık yağların kaynağında ayrıştırılıp ayrıştırılmadığı ve lisanslı toplayıcı firmalar aracılığı ile uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadığı kontrol edildi.

Ekipler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından devraldığı bitkisel atık yağları denetleme yetkisi kapsamında, işletmelerdeki bitkisel atık yağların geri dönüşüme kazandırılması ve kanalizasyona dökülmemesi adına denetimler gerçekleştirdi.

Bu çerçevede denetim ekipleri, işletmeleri bilinçlendirerek, çevre lisansı almış geri kazanım tesisleriyle sözleşme yapmalarını, yapmamaları halinde cezai işlem uygulanacağı yönünde uyarılarda bulundu.

Temizlik İşleri Müdürlüğü, yaptığı açıklama ile atık bitkisel yağların kanalizasyona dökülmesi ya da usulüne uygun olmayan şekilde bertaraf edilmesinin önüne geçmeyi, çevre kirliliği yaratma ve kanalizasyon sistemlerine zarar verme potansiyeli yüksek olan kullanılmış bitkisel yağların doğru şekilde uzaklaştırılmasının sağlanmasının amaçlandığı denetimlerin çevre ve halk sağlığı gözetilerek geniş kapsamlı şekilde sürdürüleceğini bildirdi.


Editör: B. Zengin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız