DÜZCE'DE KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMADI

"Dünya ne kadar değişirse değişsin, kütüphanelerin hayatımızdaki yeri vazgeçilmezdir."

DÜZCE'DE KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMADI
31.12.2022 - 23:45
Kaynak: Haber Merkezi
303
Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ülke genelindeki tüm okullarda başlatılan "Kütüphanesiz okul kalmayacak" projesi kapsamında İlimizde yapılan çalışmalar tamamlandı ve kütüphanesiz okulumuz kalmadı.

Öğrencilerimize okuma kültürünü kazandırmak, onları sorgulayan, araştıran, bilgi üreten bireyler olarak yetiştirmek ve okullar arasındaki imkân farklarını azaltmak amacıyla kısa bir sürenin sonunda İlimizde 49 okulumuza yeni kütüphane kurularak, öğrencilerimizin kullanımına sunuldu.

Kütüphanelerin kısa bir süre içerisinde tamamlanıp, teslim edilebilmesi için İlimiz Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ahşap ve metal atölyesinde üretim çalışmaları hızla tamamlandı.

Proje kapsamında çalışmalara başlayan İlimiz Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri ve Mobilya İç Mekân Tasarımı bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz; öğretmenleri gözetiminde kütüphaneler için gerekli olan kitaplık, çalışma masası ile bu ürünlerin metal ve ahşap aksamlarını üreterek projeye destek oldular. Okullarında aldıkları teorik eğitimleri atölyelerde beceriye dönüştürerek, mesleki tecrübe edinen öğrencilerimiz aynı zamanda harçlıklarını da kazandılar.

"Sıfır Atık" ve "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projeleri ile birlikte geri dönüştürülebilir malzemeler, İlimizde yeni kurulan kütüphanelerde hayat buldu.

Okullarımızda kurulan 49 kütüphaneyle birlikte tüm okullarımızın kütüphaneye kavuşmasının ardından, ayrıca 17 tane de "Sıfır Atık Kütüphanesi" oluşturuldu. Kullanılamayacak durumdaki geri dönüştürülebilir malzemelerin, dönüşümü sağlanarak hazırlanan masa, sandalye, sehpa, kitaplık, raf, aksesuar ve aydınlatma ürünleri kütüphanelerimizde öğrencilerimizin kullanımına sunuldu.

Geri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmak için "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" ve "Sıfır Atık" Projelerini birleştirilerek, yine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin destekleriyle Valilik Hizmet Binasında yer alan Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde de yeni bir "Sıfır Atık Kütüphanesi" oluşturuldu. 01 Eylül 2022 tarihi itibariyle hazırlıklar tamamlanarak, vatandaşlarımızın kullanımına sunuldu. Kütüphanemizde yardımcı kaynaklar, çocuk yayınları, yetişkin yayınları, Türk ve dünya klasikleri ve süreli yayınlardan oluşan 2 bin adet kitap ve dergi bulunmakta. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlarımız, bekleme sürelerini Sıfır Atık Kütüphanesinde değerlendirebilmekte ve arzu ederlerse kütüphaneden sorumlu personele bilgi vererek, emanet kitap alabilmekteler.

İlimiz okullarında kütüphanesiz okul kalmaması adına proje kapsamında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.


Editör: B. Zengin