Geçmişten Günümüze Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçeleri Konuşuldu

Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen Geçmişten Günümüze Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçeleri ''Horti Plantarum Medicarum” adlı program, Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Geçmişten Günümüze Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçeleri Konuşuldu
22.02.2024 - 16:45
Kaynak: Haber Merkezi
52

Programa; Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Düzce Üniversitesi merkez müdürleri katıldı. 

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, “Eczacılık, orman, turizm, biyoloji gibi birçok alan için önemli bir kaynak olan botanik bahçeleri ve tıbbi bitkiler alanında uzman, Prof. Dr. Necmi Aksoy’u, Fakültemizde ağırlamaktan, O’nun bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktan onur duyuyoruz. Öğrenciler kampüs alanı içerisindeki Süs ve Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi’ni mutlaka ziyaret etmeli.” şeklinde konuştu.

Programın davetli konuşmacısı Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, geçmişten günümüze botaniğin tarihi sürecine, Batılı botanikçi ve Müslüman bilim insanlarının çalışmalarına, Rönesanssın doğa bilimlerine olan katkılarına ve Padova ekolü gibi konulara değindi.

Tarihte kurulan ilk botanik bahçesi, Babil’in Asma Bahçeleri, İran Cennet Bahçeleri, manastırlarda bulunan gizli bahçeler, tıbbi bitki bahçeleri, Osmanlı dönemindeki ve Cumhuriyet döneminde kurulan bahçelerden örnekler veren Prof. Dr. Aksoy, “Gençlerimize ve çocuklarımıza doğa bilinci ve kültürünün yerleştirilmesi, bilimin ilerlemesi ve gelişmesi, düşünen, araştıran bireyler yetiştirilmesi için botanik bahçelerine ve herbaryumlara ihtiyaç var. Özellikle 2. Abdülhamit’in saray koleksiyonunu, Atatürk Orman Çiftliği’ni ve İstanbul’daki Atatürk Arboretumu’nu mutlaka görmelisiniz.'' ifadelerini kullandı.

 

Programın sonundaDüzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan tarafından Prof. Dr. Necmi Aksoy'a teşekkür belgesi takdim edildi.


Editör: B. Zengin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız