İklim Değişikliği Etkilerinin Azaltılmasında Floristik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinin Önemi Vurgulandı

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından düzenlenen “İklim Değişikliği Etkilerinin Azaltılmasında Floristik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinin Kent Ölçeğinde Etkilerinin Belirlenmesi” başlıklı toplantı, Orman Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İklim Değişikliği Etkilerinin Azaltılmasında Floristik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinin Önemi Vurgulandı
4.03.2024 - 21:17
Kaynak: Haber Merkezi
53

Programın açılışında, TÜBİTAK ARDEB (TOVAG) 1001 Programı Proje Çıktıları Tanıtımı başlıklı sunumuna yapmak üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Engin Eroğlu, “İklim Değişikliği Etkilerinin Azaltılmasında Floristik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinin Kent Ölçeğinde Etkilerinin Belirlenmesi” başlıklı projenin, 2,5 yıl önce bir fikir olarak ortaya çıktığını ve TÜBİTAK tarafından desteklenen kıymetli bir projeye dönüştüğünü ifade etti.

Düzce Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin ortakları arasında olduğu projenin, iklim değişikliğini ve floristik çeşitliliği tek bir havuzda topladığını belirten Prof. Dr. Engin Eroğlu, Avrupa Yeşil Mutabakatı’ndan hareketle yola çıkan projenin, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik ve ekosistem hizmetlerine vurgu yaptığını dile getirdi.

Projenin genel amacının; Düzce kent merkezinde bulunan ekosistemlerin, mekânsal, zamansal ve bitki kompozisyonu bakımından analizlerinin yapılarak, olası iklim değişikliği etkilerinin azaltılmasında ekosistemlerin katkılarını belirlemek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, proje ekibine ve katkı sunanlara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu’nun proje hakkındaki görüş ve düşüncelerini paylaşmalarıyla devam eden programda; Arş. Gör. Nermin Başaran; “Düzce Kenti İklim Senaryoları ile Ekosistem Hizmetleri Belirlenmesinde Yeni Yöntemler”, Arş. Gör. Tuba Gül Doğan ise “Arazi Çeşitliliğinin Modellenmesi Düzce Kenti Floristik Çeşitliliği Kent Bilgi Sistemleri” hakkında sunumlarını gerçekleştirerek projeyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.


Editör: B. Zengin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız