Güneş Enerjisi Sistemleri Derinlemesine Değerlendirildi

Düzce Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Araştırma Merkezi (DÜTEM) ve Düzce Meslek Yüksekokulu iş birliği ile düzenlenen “Güneş Enerjisi Sistemleri: Elektrik Üretimi, Depolama ve Elektrikli Araçlar” başlıklı söyleşi çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Güneş Enerjisi Sistemleri Derinlemesine Değerlendirildi
13.05.2022 - 20:06
Kaynak: Haber Merkezi
792

Programın moderatörlüğünü gerçekleştiren Düzce Meslek Yüksekokulu ve DÜTEM Müdürü Doç. Dr. Ali Etem Gürel; Türkiye’nin kurulu gücü içerisinde güneş enerjisi santrallerinin payının %8’e ulaştığına ifade ederek, Türkiye’nin enerji ve emisyon azaltımı konusundaki hedeflerine ulaşmada güneş enerjisinin kritik önem taşıdığına değindi ve sözü konuşmacı Kerem Çilli’ye bıraktı.

Dünya ve Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli ile konuşmasına başlayan Çilli, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli açısından oldukça şanslı bir konumda yer aldığından bahsederek, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında güneş panellerinden elektrik üretim kapasitemizin oldukça yüksek olduğuna değindi.

Güneş enerjisinden elektrik üretimini sadece saha kurulumları ve büyük uygulamalar olarak düşünmemek gerektiğinin altını çizen konuşmacı, günümüzde mimari tasarımın da etkisiyle oldukça inovatif çözümlerle yapıların, kendi elektriğini karşılayabileceğini ve böylece her birimizin “Üreten Tüketici” olabileceğini söyledi ve bu konuda küresel ölçekte örnekleri katılımcılara aktardı.

Elektrikli araçlara olan ilginin ve elektrikli araç şarj istasyonlarına yönelik teşviklerin sevindirici olduğuna işaret eden Kerem Çilli, mevcut şebeke altyapımızın bu yoğun enerji tüketimine karşı güçlendirilmesi ve yeni kurulacak şarj istasyonlarının da mutlaka güneş enerjisi destekli olması gerektiğine vurgu yaptı.


Editör: B. Zengin