Kariyer Planlama ve Kamu Sektörü Konuşuldu

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi “I. Sahne Sanatları Günleri” kapsamında planlanan etkinlikler serisinin ikincisinde, “Kariyer Planlama ve Kamu Sektörü” başlığı altında iş olanakları değerlendirildi.

Kariyer Planlama ve Kamu Sektörü Konuşuldu
15.04.2022 - 13:59
Kaynak: Haber Merkezi
709

Moderatörlüğünü Sahne Sanatları Bölümü öğretim elemanı Arş. Gör. Dr. Hatice Şaşmaz'ın üstlendiği söyleşi T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda görev yapan Dramaturg Yeşim Gökçe ile gerçekleştirildi.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen söyleşide Gökçe, kamu sektöründe dramaturg olarak göreve başlayana dek geçirdiği süreçleri, deneyimlerini ve bu birikimlerin mesleki gelişim noktasında sağladığı katkılarını paylaştı. Öğrencilerin "kamu sektöründe dramaturg olma" üzerine kurulu kariyer planlarında yapması gerekenler hakkında bilgiler paylaşan Gökçe, Devlet Tiyatroları çatısında dramaturg olarak görev yapan kişinin; görev ve sorumlulukları, çalışma disiplinleri üzerine deneyimlerini de aktardı.

Dramaturg unvanıyla kamu kurumu çatısı altında görev yapan kişilerin özel sektörün aksine sorumluluk ve yetki alanlarının bulunduğunu belirten Yeşim Gökçe,  değerlendirmelerde nedenselliğin önemine vurgu yaparak, "neden olur" ve "neden olamaz" sorularının yanıtlarını ve alanında yetkin olmanın önemini dile getirdi.

Söyleşi sonunda öğrencilerin yönelttiği soruları da yanıtlayan Gökçe, bu buluşma için katılımcılara ve Düzce Üniversitesi yetkililerine teşekkürler etti.

Sahne Sanatları Bölümü tarafından gerçekleştirilen bu etkinlikler yoluyla öğrenciler eğitim süreçleri ve mezun olduktan sonra özel sektör ya da kamu sektörüne ilişkin edindikleri bilgilerle önemli kazanımlar sağlamış oluyor.


Editör: B. Zengin