Okul Öncesinde Öğrenme Merkezlerini Keşfedin

Düzce Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Okul Öncesinde Öğrenme Merkezlerini Keşfedelim” başlıklı program çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Okul Öncesinde Öğrenme Merkezlerini Keşfedin
15.04.2022 - 18:33
Kaynak: Haber Merkezi
822

Programın moderatörlüğünü gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Elçin Yazıcı, öğrenme merkezlerinin çocukların serbest zaman geçirme yeri gibi algılandığını ifade ederek, halbuki öğrenme merkezlerinde çocukların küçük gruplar halinde oyun oynadığını, problemlere çözüm bulma, ilişki kurma gibi yeteneklerini geliştirdiğini dile getirdi.

Programın davetli konuşmacısı Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli Öğretmen Dilan Özdemir, öğrenme merkezlerinin çocukların yararına olduğunu belirterek bu merkezlerin istek ve ihtiyaçlara göre sürekli güncellenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Öğrenme merkezlerinin; çocuk merkezli, oyun temelli, keşfederek öğrenme, yaratıcılığı geliştirme, günlük yaşamdan deneyimler sunma gibi birçok faydası olduğunu söyleyen Özdemir, bu alanların içeriğinde; drama, oyun, sanat, fen, matematik, müzik gibi merkezler olduğunu dillendirdi.

Yapılan araştırmaların okul öncesi eğitim sınıflarında öğrenme merkezlerinin yeterli sayıda ve nitelikte olmadığını gösterdiğine işaret eden Dilan Özdemir, geçerli nedenler bile olsa öğrenme merkezi oluşturmada bir yerden başlamanın ve ufak adımlar atmanın bile önemli olduğunu vurguladı.

Görev yaptığı okuldaki öğrenme merkezi çalışmalarından örnekler veren Dilan Özdemir, bu merkezlerin çocuklara sağladığı katkılardan söz ederek sözlerini sonlandırdı.


Editör: B. Zengin