D.Ü. TÜBİTAK 1509 Kapsamında Protokol İmzaladı

Düzce Üniversitesi ile Yıldırım Plastik Makine ve Kalıp İmalat İnşaat Turizm San. Tic. Ltd. Şti. arasında, “Arı Kovanlarının Güçlendirilmesi Amacıyla Yemlik Tasarlanması ve Probiyotik Katkılı Proteinli Sıvı Arı Yemi Geliştirilmesi” isimli TÜBİTAK 1509 projesi kapsamında, Hizmet Alımı ve Danışmanlık Protokolü imzalandı.

D.Ü. TÜBİTAK 1509 Kapsamında Protokol İmzaladı
15.10.2022 - 18:22
Haber Merkezi
405

Protokol imza törenine Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ile Yıldırım Plastik Makine ve Kalıp İmalat İnşaat Turizm San. Tic. Ltd. Şti. temsilcisi Emre Yıldırım katıldı.

Protokolü Düzce Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir, firma adına ise Emre Yıldırım imzaladı. Protokol, Yıldırım Plastik Makine ve Kalıp İmalat İnşaat Turizm San. Tic. Ltd. Şti.’nin 1509 projesi kapsamında DAGEM’den alacağı danışmanlık ve hizmetin usul ve esaslarını kapsıyor.

Protokol çerçevesinde; arı bakımları için gerekli malzemelerin temini, saha çalışması, sağlıklı arılardan ve arı ürünlerinden bakteri izolasyonu, bakterilerin morfolojik, biyokimyasal ve moleküler tanımlanması, paenibacillus larvae’ye karşı tanımlanmış bakterilerin inhibisyon aktivite testleri, bakteriyal izolatların laboratuvar koşullarında Nosema cerenae’ya karşı insektisidal aktivite testleri ile en yüksek etki düzeyine sahip izolatlardan arı yemine karıştırılabilir formda probiyotik ürün geliştirilmesi ve geliştirilen formülasyonun arazi uygulaması konularında çalışmalar yürütülecek.


Editör: B. Zengin