İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin düzenlediği İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anlamak adlı etkinlikte, İstiklal Marşı’nın önemi, Mehmet Akif Ersoy’un hayata ve ulusa bakışı anlatıldı.

İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy Anıldı
13.03.2023 - 18:56
Haber Merkezi
248

Çevrim içi olarak düzenlenen ve moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in yaptığı etkinlikte; Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Alper Kumsar, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yahya Aydın bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. İlhan Genç, İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yılına girilmesinin gurur verici olduğunu belirterek, istiklal mücadelesi veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, onun silah arkadaşlarına, milletimize ve Mehmet Akif Ersoy’a şükranlarını sundu. İstiklal Marşı’nın millete armağan edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Genç, İstiklal Marşı’nın Türk milletinin söz bayrağı olduğunu vurguladı. Ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle üzüntülerini de dile getiren Prof. Dr. İlhan Genç, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, depremzede vatandaşlarımıza geçmiş olsun ve sabır dileklerini iletti.

“İstiklal Marşı Türk Milletinin Dik Duruşunu Yansıtıyor”

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra Doç. Dr. İsmail Alper Kumsar sözlerine, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Rabbim bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” duasıyla başlayarak, İstiklal Marşı’nın bir dik duruşun, köleliği ret edişin belgesi olduğunu vurguladı. Mehmet Akif Ersoy’un fikri olduğu kadar, bedenen de kurtuluş savaşında mücadele ettiğini söyleyen Doç. Dr. Kumsar,  Teşkilat-ı Mahsusa ile birlikte Almanya ve Arabistan’da görevlerde bulunduğunun altını çizdi.

İstiklal Marşı’nın; istiklal, bağımsızlık, hak, iman, vatan ve inanç gibi kavramlar üzerine yazıldığını söyleyen Doç. Dr. İsmail Alper Kumsar,  Sevr anlaşması ile Peygamberimizin saklandığı mağaranın adının Sevr olması ve Peygamberimizin Hz. Ebubekir’e “Korkma Allah bizimle beraberdir.” sözünü hatırlatmak için Ersoy’un da İstiklal Marşı’na korkma sözüyle başlayarak, Allah’ın Türk milleti ile birlikte olduğunun düşünülmesini istediğini dile getirdi.

“İstiklal Marşı Bizim Millet Olmamıza Katkı Sağladı”

Doç. Dr. Yahya Aydın ise yaptığı konuşmasında; Mehmet Akif Ersoy için şiiri hayat gibi yaşayan adam diyerek, onun şiirlerinin bir çığlık olduğunun altını çizdi. Çanakkale, Bülbül, İstiklal Marşı gibi herkesçe bilinen şiirlerin Türkiye Cumhuriyeti devletinin tabusu olduğunu vurgulayan Aydın, bu şiirlerin Türk milletini yansıtan, milletin içinden gelen şiirler olduğunu dile getirdi.

Yazılı eserlerin insan üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yahya Aydın, şiirin sıradan bir lisan olmadığını, onun insan yaratılışıyla birlikte başladığını vurguladı. Şiirlerin, okurun kendisini tamamlaması için eyleme geçmesini sağladığını ifade eden Aydın, şiirin sadece gerçeği söylemediğini, gerçeği sunduğunu da kaydetti.

Şairlerin; umutlandıran, muştu veren öncü ve kurucu olduğunun altını çizen Aydın, İstiklal Marşı gibi birçok şiirin bizim millet olmamızı sağladığını vurguladı. Şiirlerin şairlerinden ayrılamayacağını dile getiren Doç. Dr. Yahya Aydın, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da yazdığı şiirlerle sesimizi tüm dünyaya duyurduğunu ifade etti.


Editör: B. Zengin