4 Farklı Makinenin Yaptığı İşi Tek Başına Yapan Test Cihazı Ürettiler

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Budakçı, Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferzan Katırcıoğlu ve Disiplinlerarası Kompozit Malzeme Teknolojileri Anabilim Dalı doktora öğrencisi Öğr. Gör. Serdar Kaçamer Görüntü İşleme Tabanlı Ovalama Test Cihazı (GİTOTC) ürettiler.

4 Farklı Makinenin Yaptığı İşi Tek Başına Yapan Test Cihazı Ürettiler
21.06.2023 - 21:08
Güncelleme 21.06.2023 - 21:09
Kaynak: Haber Merkezi
257

Düzce Üniversitesi araştırmacıları, yaklaşık 3 yıllık bir Ar-Ge çalışması sonrasında ürettikleri GİTOTC için, Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) "Kalibrasyon Sertifikası" da alarak bir dizi deneme gerçekleştirdiler. Cihazın çalışma doğruluğunu kanıtlamak ve yaygınlığını arttırmak amacı ile öncelikle savunma sanayii, aksesuar imalatı, cam kaplama, ofset-grafik baskı, dijital baskı vb. sektörlerde kullanılan hidrografik kaplama ve ultraviyole baskı işlemini, ahşap esaslı levha yüzeylerine uyguladılar. Ardından üretmiş oldukları GİTOTC ile hazırladıkları bu yüzeyleri çeşitli ev içi kimyasalları ile ovalayarak yaşlandırdılar.

 

Yeni Geliştirilen Yöntemle, Aşınma, Renk ve Parlaklık Değişimleri Tek Bir Cihazla Ölçülebiliyor

“TÜBİTAK 1005-Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı” kapsamında 221O551 numaralı proje ile desteklenen GİTOTC’nin teknolojik üstünlüğünü vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Budakçı, benzerlerinden farklı olarak makineye entegre edilen stüdyo kabini sayesinde örneklerin ovalama işlemi öncesi ve sonrası yüzey görüntülerini dijital ortamda kayıt altına aldıklarını, Matlab Graphical User Interface (GUI) görüntü işleme programı kullanarak “Yüzey Kusur Analizi Yöntemi (YKAY)” isimli bir yazılım geliştirdiklerini, bu yazılım sayesinde levha yüzeylerindeki kaplama filmlerinde meydana gelen “aşınma, renk ve parlaklık” değişimlerini farklı cihazlara gerek olmadan test edilmesini sağlayan çevre dostu “4’in 1” (4’ü Bir Arada) araştırma cihazı ürettiklerini sözlerine ekledi.

 

Yapmış oldukları bilimsel yayınlarla, katıldıkları ulusal ve uluslararası konferans, sempozyumlarda sektör çalışanları ve bilim insanlarına üretilen makine hakkında çalışmalar sunduklarını dile getiren Düzce Üniversitesi akademisyenleri, halen çalışmaları sürdürdüklerini belirterek “GİTOTC” için patent alma işlemlerinin devam ettiğini ifade ettiler.


Editör: B. Zengin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız