“15 Temmuz Demokrasi Kahramanları Paneli” Gerçekleştirildi

Düzce Üniversitesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında; ülkemizin varlığına, birliğine ve demokrasisine kast eden 15 Temmuz hain darbe girişimini unutmamak, vatanımız uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi anmak amacıyla, ‘Türkiye Yüzyılının Kahramanları’ temalı “15 Temmuz Demokrasi Kahramanları” başlıklı çevrim içi panel gerçekleştirdi.

“15 Temmuz Demokrasi Kahramanları Paneli” Gerçekleştirildi
15.07.2023 - 12:55
Haber Merkezi
271

Programın moderatörlüğünü üstlenen Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Taşkesen; Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne Şeyh Sait, Menemen, Dersim olayları, 27 Mayıs darbesi ve 12 Eylül hareketi gibi süreçlerin toplumsal uzlaşı kültürüne zarar verdiğini ifade ederek, toplumun ayrıştırıldığını dile getirdi. Abdullah Öcalan’ın yakalandığı ay, Fethullah Gülen’in ABD’ye gitmesinin tesadüf olmadığına işaret eden Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Fethullahçıların en büyük zararı dine verdiğini, toplumsal birlik dokusunu zedelediklerini, güven duygusunu bozduklarını sözlerine ekledi.

15 Temmuz Gazisi Ferhat Gökmen ise “Bir Gazinin Gözünden 15 Temmuz” adlı konuşmasına tüm şehitlerimizi anarak başladı. Kimilerinin kontrollü darbe demesine rağmen, o gece yaşanan vahşeti ve vatan uğruna canlarını seve seve veren şehitlerimizin mücadelesini destansı bir şekilde anlatan Ferhat Gökmen, şehitlerimizin hatıratlarının, milletimizin verdiği mücadelenin en güzel örnekleri olduğunu söyledi.

Programın bir diğer konuşmacısı Doç. Dr. Furat Akdemir “İslam'ın Teolojik Unsurları ve Din İstismarı” başlıklı sunumuyla katkı sağladı. Dinin birey ve toplumu etkileyen etkenlerin başında geldiğini belirten Doç. Dr. Furat Akdemir, dinin doğru bir şekilde topluma öğretilmesinde resmi ve dini kurumlara önemli görevler düştüğünü vurguladı. FETÖ gibi örgütlerin toplumda sorunsal oluşturduğunu dile getiren Akdemir, merdiven altı dini anlayışın toplumu yozlaştırdığına ve toplumda şirk unsularını çoğalttığına dikkat çekti.

Programın son konuşmacısı Doç. Dr. Ömer Menekşe ise “Fitne Unsuru Olarak Dinin Araçsallaştırılması” başlıklı sunumunda, İslam dünyasında karmaşa ve çatışmaların fitne olarak tanımlandığını ifade etti. Tarihsel süreç içerisinde Hz. Osman’ın şehit edilmesi, Kerbela, Emevilerin yıkılışı gibi nifak olaylarından bahseden Doç. Dr. Ömer Menekşe, kendini Müslüman olarak tanımlayanların oluşturduğu fitnelerin düşündürücü olduğunu dillendirerek, dini araçsallaştıranların dine en büyük zararı verdiğinin altını çizdi. 


Editör: B. Zengin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız