D.Ü.’nde 1. Sağlıklı Yaşamın Anahtarları Sempozyumu Gerçekleştirildi

Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen “1. Sağlıklı Yaşamın Anahtarları Sempozyumu” Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

D.Ü.’nde 1. Sağlıklı Yaşamın Anahtarları Sempozyumu Gerçekleştirildi
8.12.2023 - 21:47
Kaynak: Haber Merkezi
95

Programa; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı, Araştırma Dekanı Prof. Dr. Emine Tekin, davetli konuşmacılar, Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ile Düzce Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, Sağlıklı Yaşamın Anahtarları Sempozyumu serisini başlatmanın gururunu yaşadıklarını belirterek sözlerine başladı. Sağlıklı yaşamın; mutluluğu, üretkenliği ve yaşam kalitesini artırdığını söyleyen Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, sağlık alanının hem bireysel hem de toplumsal sorumluluk gerektirdiğini ifade etti.

Programın ilk konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nüket Paksoy Erbaydar, “Kanser Taramaları” başlıklı sunumunda, kanseri modern çağın en önemli halk sağlığı sorunu olarak nitelendirdi. Dünyada ve Türkiye’de en önemli ikinci ölüm sebebinin kanser olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nüket Paksoy Erbaydar, taramanın etkili ve her ülkenin hemfikir olduğu kanser türlerinin; meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın barsak kanseri olduğunu ifade etti. Bu kanser türlerinin risk faktörleri ve tarama programlarından söz eden Erbaydar, “Kanser önlenebilir hastalıktır. Erken tanı ve tarama hayat kurtarır.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Programın diğer konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Balaban, “Karaciğer Sağlığı Neden Önemli?” konulu sunumunda, karaciğerin vücut metabolizmasını düzenleyen hayati bir organ olduğunu belirtti. Vücudun en büyük organlarından karaciğerin 500’den fazla görevi olduğunu ve kendini yenileyebildiğini dile getiren Prof. Dr. Yasemin Balaban, karaciğer hastalıklarının sınıflandırılması ve karaciğer sağlığını koruma yöntemleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Programın bir diğer konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Gör. İnci Türkoğlu, “Obezitenin Önlenmesinde Sağlıklı Diyetin Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Obeziteyi, sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi şeklinde tanımlayan Dr. Öğr. Gör. İnci Türkoğlu, obezitenin çok faktörlü bir hastalık olduğunu sözlerine ekledi. Obezitenin çağın en önemli salgınlarından biri olduğunu söyleyen Türkoğlu, nedenleri, sağlık üzerine etkileri ve sağlıklı beslenme konularında bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Programın son konuşmacısı Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Çalışkan ise, “Kendine İyi Bak” adlı sunumuyla programa katkı sağladı. İnsanın hareket üzerine formatlandığını ifade eden Prof. Dr. Gökhan Çalışkan; hareketin estetik görünüm kadar, fiziksel, sosyal ve ekonomik anlamda büyük katkıları olduğunu vurguladı. Konuşmasının son bölümünde bireyselleştirilmiş spor eğitiminden de bahseden Prof. Dr. Çalışkan, programda emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.


Editör: B. Zengin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız