“Bitki Koruma Ürünlerinin Biyoteknolojik Yöntemler ile Entegrasyonu ve Gelişim Süreci” Anlatıldı

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin çeşitli kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde düzenlediği “Bitki Koruma Ürünlerinin Biyoteknolojik Yöntemler ile Entegrasyonu ve Gelişim Süreci” başlıklı program, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

“Bitki Koruma Ürünlerinin Biyoteknolojik Yöntemler ile Entegrasyonu ve Gelişim Süreci” Anlatıldı
18.05.2022 - 19:05
Haber Merkezi
438

 

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Taylan Çakmak’ın moderatörlüğünde başlayan programda, Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, sürdürülebilir tarımda gıda güvenliği açısından biyolojik çeşitliliğin korunmasının önemine vurgu yaptı.  Dünya nüfusu için tarımsal üretimin zorunluluğuna değinen Prof. Dr. Öztemiz, bu konuda; bilgi ve teknolojiyi tarıma entegre etme ile verim ve kaliteyi artırma üzerinde durdu. Konuşmasında biyolojik mücadeleye de dikkat çeken Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, bu alanda istenen seviyede olmasa bile güzel adımların atıldığını sözlerine ekledi.

 

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra program konuşmacıların sunumuna geçildi. Sürdürülebilir yaşam ve tarım için insan etkisini en aza indirmek gerektiğini vurgulayan konuşmacılar, “Hiçbir şey yapamıyorsanız en azından bulduğunuz gibi terk edin.” diyerek, insan kaynaklı sorunların en aza indirilmesini tavsiye ettiler.

 

Bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallar, bazı organik bileşenler, dezenfektanlar gibi maddelere ve yöntemlere mücadelede kullanılan pestisitlerin verdiği zararlara da değinen konuşmacılar, pestisitlerin yerine biyolojik mücadele yöntemlerini tavsiye ettiler.

 

Katılımcıların sorularının da yanıtlandığı programda; Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği (ZİMİD) Başkanı ve Syngenta Tarım San. ve Tic. A.Ş yetkilisi Emin Özer,ROTAM Türkiye Ortadoğu Teknik Müdürü Dr. Sami Dura ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. İsmail Kasap ve Prof. Dr. Uğur Gözel, Çukurova Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bora Kaydan bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

 

 


Editör: B. Zengin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız