En Düşük Emekli Maaşı İçin Sürpriz Tahmin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Emeklilerimizden gelen serzenişlerin farkındayız. İnşallah bu konuda da gereken adımları yıl sonuna kadar atacağız. " dedi. Peki en düşük emekli maaşı için tahminler neler? İşte detaylar...

En Düşük Emekli Maaşı İçin Sürpriz Tahmin
25.08.2023 - 17:42
Güncelleme 25.08.2023 - 17:42
153

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli zammına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, ""Emeklilerimizden gelen serzenişlerin farkındayız. İnşallah bu konuda da gereken adımları yıl sonuna kadar atacağız. " dedi. Peki en düşük emekli maaşı için tahminler neler? İşte detaylar...

DÜZENLEME TÜM EMEKLİLERİ KAPSAYACAK MI?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Sayın Binali Yıldırım emekli maaşlarına düzenleme yapılacağını belirtti. Yine aynı şekilde sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat vermişti. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında bunu iletti.

Hem en düşük emekli maaşını hem emekli maaşlarını kapsayacak bir düzenleme olacağını düşünüyorum.

ARA ZAM OLUR MU?

Ara bir zamla alakalı burada en düşük emekli maaşının yükseltilmesi kök maaşın artırılması şeklinde olacaktır. Ben en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesi civarına çıkmasını bekliyorum.

HAKEM HEYETİNİN ZAM KARARI NE YÖNDE OLUR?

Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyon farkına göre zam yapılacağından bahsedilmişti. Bunun sosyal tarafı tartışılıyordu. Hakem heyeti hangi kararı verirse versin zaten enflasyon kadar zam verilecekti.

Şu anda devletimizin vermiş olduğu ilk 6 ay için yüzde 15’lik zam teklifi var. Ben bunun yüzde 40’ı geçeceğini düşünmüyorum. O yüzden değişen bir şey olmayacak, Sayın Bakan Vedat Işıkhan’ın demiş olduğu gibi enflasyon farkı kadar bir zam yapılacaktır.

EMEKLİLER İÇİN YILBAŞINDA TAHMİNLER NELER?

Emeklilere yapılacak zam oranı mutlak suretle yüzde 40-45'ler yani enflasyon farkı kadar olacaktır. Emeklilerimiz zaten enflasyon farkı kadar zam alıyorlar. Bundan önceki dönemde emeklilere enflasyon artı refah payı ödemesi yapıldı. Ben önümüzdeki dönemde refah payı ödemesinin ayrıca yapılacağını düşünmüyorum.”


Editör: B. Zengin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız