BAYRAM

  • 16.07.2015 10:09

Bugün bayram. Bugün güzel bir gün.

 

Bayram deyince çocukluğumuzda heyecanlarımızın zirveye ulaştığı günler geliyor aklımıza. Geri dönüşü imkansız hatıralar.

 

Evet gerçekten yok o eski bayramlar.

 

İnsan, çocukluğunda yaşadığı bayram hazzını düşününce bu günden zevk almaz oldu. Herkes aynı şeyi söyleyip duruyor hani o eski bayramlar diye ama kendisine dönüp bir baksa kendisi ne yapıyor o eski günleri yaşatmak için.

 

Yaşanan ekonomik sıkıntılardan mı, yoksa çocukluğa duyulan özlemi  veya bir türlü alamadığı ruhsal doyum mu? doyumsuzluk mu? Eskiden geniş ailelerde yaşarken artık daha bireysel bir yaşam sürmemizden de olabilir.

 

Bayram öncesi kendisine alınan bayram kıyafetlerinin, ayakkabılarının günlerce başucunda durduğundan bahsederiz. Artık bayramlarda değil her gün alınan ve dolaplara sığmayan kıyafetler, yeni kıyafetlerinde önemi kalmadı artık. Tabi ki  yaşadığımız zaman, iş hayatı stresler derken insanlar birazcıkta nefes alabilmek için bayram tatilini fırsat bilip tatil yapmak, dinlenmek ve gezmek istiyor. Eskiden nesnel varlıklarımız bugünkü gibi çok değildi ama insanlar yine de mutlu olmayı biliyorlardı.

 

 Ama büyükler, anneler babalar, büyükanne, büyükbabalar, yaşlı akrabalar hala o eski bayramları yaşıyorlar ve bekliyorlar. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Bir gün onların yerinde bizim olacağımız malum.

 

Manevi duyguları en yoğun yaşadığımız, yaşattığımız, hayatın onca koşuşturması içinde, aile kavramını hatırladığımız, küskünleri barıştırma vesilesi olan bu önemli günlerin değerini iyi bilmek gerekir.

 

Biz çocukluğumuzun tadını bulamasa bile örf, adet, gelenek ve göreneklerimiz ölçüsünde bu bayramları yaşamak çok önemli. Bayramlar milli ve dini duyguların, inançların örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği bir toplumda Millet olma şuurunun şekillendiği kuvvetlendiği günlerdir.

 

Bu mutlu günlerde yollarda çok dikkatli olalım. Trafik kurallarına uyarak bayramı tatsız ve acı dolu günlere çevirmeyelim. Yaşlılara hoş görü ve saygıyı, çocuklara sevgi göstermeyi unutmayalım. Kapımıza geldiklerinde onları eli boş geri göndermeyelim.

 

Hep bir arada, sevgi, saygı dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle sizin ve tüm Türk İslam aleminin bayramını kutlarım.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız