İSTİKLAL MARŞI

  • 12.03.2015 10:11

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını sembolize eden ve milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

 

Kurtuluş Savaşı esnasında Türk milleti zorlu bir mücadeleye girişmişken O günün şartlarında milli bir marş ihtiyacı duyulmuş ve bunun için Milli Eğitim Bakanlığı 1921 yılında bir şiir yarışması düzenlemiştir.

 

Bu yarışmaya 724 şair eser göndermiş ve eserlerinin milli marş olarak kabul edilmesini istemişlerdir. Mehmet Akif Ersoy bu yarışmayı kazanan kişiye para ödülü verileceğinden başlangıçta yarışmaya katılmak istememiştir. Fakat o dönemde Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarı üzerine ödülü almamak şartıyla şiirini yarışmaya göndermiştir.

 

Mehmet Akif’in, Kahraman Ordumuza başlıklı şiiri, yapılan bu yarışmada birincilik kazanır. O yıl düzenlenen beste yarışmasında da Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi kabul görmüş ve İstiklal Marşı 1924’ten 1930’a kadar bu beste ile söylenmiştir. 1930’dan sonra ise milli marşımız Zeki Üngör’ün bestesi ile çalınmaya başladı.

 

Bu  vesile ile İstiklal Marşımızın Gazi meclisimizce kabulünün 94. Yılında başta marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy ve bestekarı Osman Zeki Üngör olmak üzere istiklalimiz içim canlarını vermiş, kanlarını dökmüş,  bütün ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum.

 

‘’ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN’’.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Rota (www.duzcerota.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

Android Uygulamamız